Катетеризация на пикочния мехур представлява рутинна манипулация, целяща осигуряването на директното оттичане на урината от пикочни мехур. Тя може да се използва както с диагностична цел, така и с терапевтична цел (за облекчаване на уринна задръжка, за вкарването на някои медикаменти в пикочния мехур или за осъществяването на промивка на пикочния мехур).
За катетеризация се използват твърди и меки катетри. Твърдите са метални и днес почти са отпаднали от употреба, меките катетри биват гумени и пластмасови. Те са с дължина 30-40 см. Днес най-разпространен е катетърът на Фолей, снабден със специално балонче за фиксиране в пикочния мехур.
Показания за катетеризация на пикочния мехур са:
1. Диагностични показания
- Вземане на проба стерилна урина директно от пикочния мехур – нормално тя не съдържа микроорганизми.
- Мониториране на производството на урина
- За извършване на контрастни изследвания на пикочо-отделителната система.
2. Терапевтични показания
- Остра задръжка на урина (например при доброкачествена простатна хипертрофия, кръвни съсиреци и др.).
- Хронична обструкция (непроходимост), която причинява хидронефроза.
- Необходимост от продължителна промивка на пикочния мехур.
- За периодична декомпресия при неврогенен пикочен мехур.
- За полагането на хигиенни грижи при пациенти, приковани на легло.
Контраиндикации за извършването на процедурата:
- Най-голямата и абсолютна контраиндикация е травматично увреждане на долния уринарен тракт (уретрално разкъсване например). Това състояние може да бъде подозирано при тазови наранявания/фрактури.
- При някои други, по-специфични състояния, катетеризацията зависи от преценката на лекаря и от съотношението полза/риск от извършването на процедурата.
Метод на извършване на катетеризацията на пикочния мехур:
1. Предварителна подготовка. Катетеризацията е сериозна мануипулация и може да се извърши както с проводна, така и с локална анестезия.
2. Техника на провеждане
Болният лежи по гръб с разтворени крака. Лекарят със стерилни ръкавици залавя половия член, дезинфектира външния отвор на пикочния канал и главичката на половия член (аналогично гениталиите на жената) с антисептичен разтвор. Предварително фабрично стерилизираният катетър се залавя със стерилен инструмент, смазва се с антисептичен гел и внимателно се вкарва през уретрата. При достигане на мембранозната й част членът се накланя напред и катетърът навлиза в пикочния мехур. Това се установява по изтичането на урина.
Усложнения при катетеризацията могат да бъдат два вида:
1. Усложнения, свързани с инфектирането на пикочо-отделителните пътища:
- Инфекции, включително уретрит, цистит, пиелонефрит или транзиторна бактериемия (временно наличие на бактерии в урината).
- Парафимоза, причинена от невръщането на кожата на главата на пениса в нормалното й положение (покриваща целия член) след извършването на катетеризацията.
2. Усложнения, свързани с нараняване на пикочо-отделителните пътища
- Леки охлузвания на лигавицата на пътищата
- Нараняване на простатната жлеза
- Перфорация на уретрата
- Пробив на пикочния мехур в екстраперитонеалната част или в по-лошия случай в интраперитонеалната му част, след което настъпва излив на урина и перитонит.
- Кървене.
Автор: д-р Д. Илев