Операциите на бюста включват следните хирургични интервенции на гърдите:
- аугментация на бюста (аугментационна мамопластика) – извършва се с цел подобряване на външния вид, размера, формата и контура на бюста.
- редукция на бюста (редукционна мамопластика) – провежда се при жени с голям и тежък бюст, който причинява дискомфорт като например болки във врата и кръста, чувство за умора или слабост.
- реконструкция на гърдата – представлява операция, която се извършва при жени, претърпели мастектомия като метод за лечение на рак на гърдата. Чрез нея се възстановяват обемът и формата на гърдата.
Показания за мамопластика:
• Малък бюст
• Отпуснат бюст вследствие възрастови промени, раждане или кърмене
• След операции на доброкачествени или злокачествени образувания
• При вродени деформации на гърдите.
Противопоказания за мамопластика:
Общите противопоказания за провеждане на хирургична операция – тежки системни заболявания (сърдечно-съдови, чернодробни, бъбречни, ендокринни).
Метод на извършване:
1. Предварителна подготовка
- Подробни анамнестични данни
- При аугментация на бюста е препоръчително да се извърши профилактичен преглед при мамолог, за да се изключат новообразувания
- При реконструкция след мастектомия е необходима точна преценка на общото здравословно състояние на пациентката.
2. Техника на провеждане на операцията:
Увеличаването размера на бюста се извършва с помощта на импланти, които се поставят под гръдния мускул или над него.
- Имплантите са два вида според формата си – кръгли или с анатомична форма. Според типа на импланта също се разделят на две групи – изпълнени със серум (водно-солеви разтвор) или със силиконов гел.
- Оперативният разрез се прави в областта на подмишницата, ареолата или гънката под гърдата. Аугментации, при които разрезът е в областта на подмишничната ямка, могат да се извършат с помощта на ендоскоп.
Намаляване (редукция размера) на бюста – по време на операцията се отстраняват част от гръдната тъкан заедно с излишната кожа и мастна тъкан, ремоделира се формата на гърдата.
Гръдна реконструкция – възстановяването на обема, контура и външния вид на гърдата се постига с помощта на импланти или посредством тъканна експанзия или пластично-възстановителни техники с кожно-мускулни ламба.
- При тъканната експанзия под големия гръден мускул (m. pectoralis major) се поставя сак. Периодично през специална тръба, свързана със сака, в него се въвежда течност. В резултат кожата се разширява, като процесът е продължителен – няколко месеца. Впоследствие се отстранява сакът и се поставя имплант.
- Реконструктивните операции могат да се извършат и посредством пластика с кожно-мускулни ламба на краче от широкият гръбен мускул (m. latissimus dorsi) или от областта на корема с микрохирургични методики.
- Възстановяването на ареолата се извършва в последваща операция чрез използване на по-силно пигментирана кожа. Мамилата също се моделира чрез хирургично оформяне на гънка или от половината от зърното на симетричната гърда.
- Понякога се налага операция и на другата гърда с цел да се постигне симетрия на бюста.
Повдигане на бюста (Мастопексия) – при недостатъчна резистентност на кожата и под действие на тежестта на гърдите бюстът увисва. Състоянието се нарича птоза на бюста. Оперативното лечение включва ексцизия на излишната кожа чрез различни хирургични техники.
3. Следоперативен период
- След мамопластика са задължителни периодичните профилактични прегледи.
- Гръдната реконструкция не повишава опасността от рецидив на рака на гърдата.
Нежелани реакции:
Възможните усложнения се разделят на две групи според времето на поява:
1. Ранни
- Хипертрофичен цикатрикс на мястото на оперативния разрез
- Кървене
- Развитие на хематом – представлява кухина, изпълнена с кръв. Симптоматиката включва подуване и болка, която не се повлиява от болкоуспокояващи. Лечението изисква дренаж на кръвта.
- Развитие на сером – няколко дни или седмици следоперативно е възможно да се формира колекция от тъканна течност около импланта, която да предизвика подуване. Големите по обем сероми се отстраняват оперативно поради опасност от инфектиране.
- Дехисценция (раздалечиване ръбовете на раната, поради отпускане на шева) – рядко усложнение, което може да се прояви в първите две седмици следоперативно.
- Инфекция.
2. Късни
- Асиметрия – разлики в размера или формата на гърдите
- Капсулно свиване – след поставянето на импланта около него се формира съединително-тъканна обвивка от клетки, наречени фибробласти. Това явление се наблюдава при всички имплантирани в тялото структури – изкуствени стави, пейсмейкъри, шънтове. Тази фиброзна капсула поддържа импланта на мястото му. В някои случаи тя задебелява и се свива. Оказваното налягане води до промени във формата на импланта, зони на втвърдяване или болка.
- Нарушение на чувствителността.
Автор: д-р Д. Илев