Промивка на ушния канал представлява рутинна лечебна процедура, чрез която се отстранява натрупаната във външния слухов проход ушна кал (церумен) или се изваждат попаднали в ухото чужди тела.
Показания за промивка на ушния канал:
- Отстраняване на натрупаното по-голямо количество секрет, отделен от церуминалните жлези, разположени в стената на канала.
– Постепенно към секрета се прибавят и олющени епителни клетки и холестерин.
– При попадане на вода в ухото по време на баня церуменът набъбва, което води до запушване на канала и намаление на слуха.
– Формираната в ушния канал маса е с тъмен жълтокафяв цвят, с мека консистенция. При хора, работещи в запрашена среда, церуменът може да бъде с твърда консистенция.
- Отстраняване на попаднали във външния слухов проход чужди тела – целта е тяхното бързо и безопасно отстраняване, за да се избегне по-нататъшното преместване на тялото навътре в канала и развитие на последващи усложнения.
- При някои заболявания, например наличието на гъбички във външния слухов проход, ежедневните промивки са част от лечението.
Противопоказания за промивка на ушния канал:
- Перфорация на тъпанчевата мембрана, данни за гноетечение в миналото от ухото – не се извършва промивка поради опасност от вкарване на инфекция в средното ухо през перфорацията.
Техника на изпълнение:
- Необходим инструментариум – голяма спринцовка (200см3) със специален наконечник. Като промивна течност може да се използват обикновена вода или физиологичен серум, затоплени до телесна температура.
- Етапи на изпълнение:
– При болни с много втвърден церумен е най-подходящо предписването на капки за размекване – Natrii bicarbonici, Glycerini et Aquae destillataе, които да се поставят 1-2 дни, след което да се извърши промивката.
– Промивката трябва да се извършва винаги внимателно. Наконечникът се поставя така, че да сочи горно-задната стена на външния слухов проход, като двата пръста на лявата ръка задължително придържат тялото на спринцовката.
– При необходимост промивката може да се извърши неколкократно.
– В случай на налични противопоказания за извършване на промивка (нарушена цялост на тъпанчевата мембрана), церуменът се вади със специални инструменти – кука, кюрета, щипка.
Усложнения:
- Когато спринцовката е недобре завинтена и не се придържа, наконечникът може да проникне през тъпанчевата ципа и да доведе до последващи увреждания като:
– Луксиране на слуховите костици;
– Нараняване на лицевия нерв;
– Нараняване на лабиринта.
Автор: д-р Д. Илев