Сцинтиграфия на костите е високочувствителен диагностичен метод с чиято помощ се откриват болестни процеси, ангажиращи костите или ставите, в най-ранен етап от тяхното развитие. Методът се базира на отчитане и визуализация на метаболитната активност на костното вещество след интравенозно въвеждане на радиофармацевтик.
Показания за сцинтиграфия на костите:
Необходимост от провеждане на изследването има в следните случаи:
- Инфекции, ангажиращи костните структури (остеомиелит)
- Костни тумори
- Костни метастази (чести са при рак на простатата, гърдата, белите дробове, бъбреците, рак на щитовидната жлеза)
- Метаболитни нарушения
- Травми, стрес фрактури на костите
- Артрит
- Аваскуларна некроза (област на мъртва костна тъкан вследствие на влошено кръвоснабдяване).
Противопоказания за сцинтиграфия на костите:
Необходимо е да бъде уведомен лекуващият лекар в случай на:
- Бременност или кърмене
- Ако са извършвани рентгенови снимки с бариев контраст в последните 4 дни или са приемани медикаменти, съдържащи бисмут (като Пепто-бисмол). Барият и бисмутът е възможно да повлияят на резултата от изследването.
Метод на извършване на костната сцинтиграфия:
- Процедурата се извършва в радиологично отделение.
- Преди изследването се инжектира радиоизотоп Tc-99m пертехнетат, който се характеризира с тропизъм към костното вещество. Това означава, че радиофармацевтикът се натрупва избирателно в костите в зависимост от тяхната метаболитна активност. Веществото по хода на кръвния ток достига до костите, за което са необходими около 2 – 4 часа. След интравенозното му инжектиране се препоръчва пациентът да приема повече вода (1,5 – 2 литра).
- Преди изследването се свалят бижута, колани или други метални предмети (часовници, гривни). Точно преди изследването е необходимо пикочният мехур да бъде изпразнен, за да има по- добра видимост на структурите в малкия таз.
- Процедурата представлява скениране на тялото с гама камера. Пациентът ляга на специална маса, над него се разполага скенираща подвижна камера. Тя не е източник на радиация, радиоизотопът се намира в тялото на пациента. В някои случаи е необходимо да се извършат поредица от скенирания. Пациентът се позиционира на апарата непосредствено преди инжектирането на радиофармацевтика, след което се проследява неговото движение в меките тъкани и кръвния ток преди натрупването му в костите.
- Зоните, които абсорбират минимално или никакво количество радиофармацевтик, изглеждат тъмни на екрана. Това индицира липса на адекватно кръвоснабдяване, асоциира се с някои туморни формации. Зоните с активен костен растеж и бърз метаболизъм абсорбират голямо количество от радиофармацевтика и изглеждат като светли области. Това може да бъде свързано с проблеми като артрит, тумор, фрактура или инфекция.
- Цялата процедура отнема между 20 минути и 1 час в зависимост от обхвата на изследването.
Усложнения:
- Макар и рядко е възможно да се проявят алергични реакции към използвания радиофармацевтик.
- Радиационното облъчване за пациента е минимално. Няма опасност за околните при контакт с него след процедурата.
- Възможно е да се появи подуване или слаба болезненост в областта на инжектирането. Те могат да бъдат облекчени чрез поставяне на топли копреси на мястото.
Автор: д-р Д. Илев