Тонзилектомия представлява хирургична процедура, при която се извършва отстраняване на сливиците. Процедурата се извършва под обща анестезия при децата. При възрастните процедурата може да се извърши и чрез използването на локална анестезия за да се обезболи гърлото.
В миналото процедурата е била рутинна за лечението на възпалени и инфектирани сливици – тонзилит. Днес тонзилектомията се извършва най-вече във връзка със заболявания, пречещи на нормалното дишане по време на сън, но също така може да се осъществи и при лечение на чести възпаления на сливиците (рецидивиращ тонзилит) или неповлияващи се от медикаментозно лечение възпаления. Времето за възстановяване след тонзилектомия е от 10 до 14 дни.
Показания за тонзилектомия:
- Пациентът има често рецидивиращи епизоди от възпаление на сливиците (тонзилит).
- Пациентът има рецидивиращи епизоди от стрептококова инфекция в гърлото (сливиците) в продължение на 1 година въпреки антибиотичното лечение – риск от развитие на ревматизъм, постстрептококов глумерулонефрит и др.
- Абсцес на сливиците, който не се повлиява от дренаж (евакуиране на гнойта).
- Постоянен лош дъх или вкус в устата, причинен от тонзилит, който не се поддава на антибиотична терапия.
- При осъществяването на биопсия за оценка на вероятен тумор на сливицата.
- При деца трябва да се обърне специално внимание, защото сливиците са толкова големи, че могат да попречат на нормалното дишане по време на сън – заболяване известно като сънна апнея при деца!!!
- Големите сливици не са причина за да се извърши премахването им освен ако те не причиняват някой от гореспоменатите проблеми или не запушват горните дихателни пътища, което от своя страна може да доведе до сънна апнеа или проблеми при храненто на децата.
Метод на извършване на тонзилектомия:
Предварителна подготовка
Най-вероятно пациентът ще бъде помолен да предостави следната информация:
- всички медикаменти, включително лекарства без рецепта или диетични добавки, които приема ежедневно.
- лична или фамилна анамнеза за алергии към анестетици.
- лична или фамилна анамнеза за кръвни заболявания, свързани с кръвосъсирването.
- алергии към антибиотици
Пациентът не трябва да яде нищо след вечеря в деня преди плануваната операция. Вашият лекар ще Ви даде допълнителна информация относно приема на течности.
Техника на провеждане
Тъй като тонзилектомията се провежда под пълна анестезия, Вие или Вашето дете няма да е наясно какво точно представлява процедурата или пък да изпитва какъвто и да е вид болка по време на тонзилектомията.
Хирургът може да отстрани сливиците чрез скалпел или чрез специален хирургичен инструмент, който излъчва високоенергийна топлина или звукови вълни за да отстрани/разруши тъканта (сливиците) и след това да прекрати кървенето.
След провеждане на тонзилектомията:
- Почти всеки пациенти изпитва болка след тонзилектомия. Болката най-често е разположена в гърлото, но може и да се усеща в ушите, челюстите или шията.
- Приемът на голямо количество течности е важен след операцията.
- Храната трябва да бъде лесна за преглъщане.
- Постелният режим за няколко дни е важна част от възстановяването. Трябва да бъдат избегнати дейности изискващи значително усилие като бягане, каране на колело и др. Вие или Вашето дете може да се върнете на работа или на училище след като възстановите нормалния си начин на хранене, нормалния си режим на сън и след като болката в гърлото Ви изчезне/значително намалее.
Усложнения при тонзилектомията:
- Кървене – всяко кървене трябва да е сигнал за пациента да посети спешен хирургичен кабинет за оценка на оперативното поле.
- Треска – веднага се обадете на Вашия лекар ако вдигнете температура над 38.5 градуса по Целзий.
- Дехидратация – веднага се обаде на Вашия лекар ако намалее количеството на отделяната от Вас урина, ако изпитвате неутолима жажда, слабост, главоболие, замаяност. Често срещани белези на дехидратация при децата са уриниране по-малко от 2-3 пъти в денонощието и плач без сълзи.
- Затруднено дишане – хъркането или шумното дишане е често срещано явление през първата седмица от възстановяването. Ако обаче Вие или Вашето дете изпитвате затруднения при дишането, задължително потърсете лекарска помощ.
Автор: д-р Д. Илев