Трансректална ехография представлява диагностична медицинска процедура, с чиято помощ в реално време се визуализират простатната жлеза и заобикалящите я структури.
Показания за трансректална ехография:
Ултразвуковото изследване намира приложение при:
- Диагностика на смущения с простатната жлеза
- Диагностика на доброкачествена простатна хиперплазия (увеличен размер на простатата) и определяне на необходимостта от лечение
- Откриване на анормални образувания в простатата
- Подпомагане диагностиката на причините за стерилитет
Изследването се прилага при наличие на следната симптоматика:
• Трудности в уринирането
• Възел, установен от лекаря при рутинен клиничен преглед
• Като част от скрийнинг тест за рак на простатата.
Техника на извършване:
Принцип на изследването – ултразвуковото изследване използва високочестотни звукови вълни с честота над 20 000Hz, недоловими за човешкото ухо. Вълните се излъчват посредством трансдюсер, достигайги до тъканните структури се отразяват от тях и се връщат обратно. Трансдюсерът ги улавя и полученият сигнал се трансформира и визуализира на екрана на апарата. Тъй като изследването дава информация в реално време, е възможно да се диагностицират структурата, размерът и движенията на вътрешните органи, както и на кръвния ток в съдовете при необходимост. При прилагане на транскутанно ултразвуково изследване се използва специален гел за проводна среда.
Предварителна подготовка:
- Не е необходима специфична предварителна подготовка
- Преди изследването пикочният мехур трябва да бъде изпразнен
- При планирана биопсия по препоръка на лекуващия лекар се прекъсва приема на лекарства, повлияващи кръвосъсирването (напр. аспирин) за поне 10 дни преди провеждане на процедурата.
Метод на провеждане:
- Пациентът ляга настрани
- В ректума се въвежда тънка тръба, на върха на която се разполага трансдюсерът. Сондата има защитно покритие и върху нея се намазва гел.
- Ултразвуковите вълни преминават през стената на ректума, достигат и се отразяват от простатната жлеза, която се разполага точно пред ректума. Търси се най-подходящият ъгъл за получаване на максимално информативен образ.
- Образите се получават в реално време, което позволява под ултразвуков контрол да се извърши и биопсично изследване при необходимост. С помощта на специална игла се взема тъканен материал от простатната жлеза, който се подлага на лабораторно изследване.
- Обикновено изследването отнема около 20 минути.
Предимства и недостатъци при трансректалната ехография:
- Лесно провеждане
- Липса на йонизиращо облъчване на пациента
- По-добра визуализация на меките тъкани в сравнение с рентгеновото изследване
- Може да се провежда толкова често колкото е необходимо без допълнителни рискове
- Получават се образи в реално време, което позволява да се извършват минимално-инвазивни процедури като инжекционни биопсии и аспирация на течности.
Усложнения при трансректална ехография:
Не са установени усложнения при провеждане на изследването. Възможно е в редки случаи да се появи минимално количество кръв в спермата или урината след провеждане на биопсия.
Автор: д-р Д. Илев