Начало / Психично здраве / Допамин и психични заболявания

Допамин и психични заболявания

юли 17, 2024

допамин и психични заболявания

Допаминът играе важна роля в психичното здраве, като влияе върху настроението, вниманието, мотивацията, познавателните способности и поведението. Дисбалансът в нивата на допамин може да допринесе за развитието на различни психични заболявания.

Допамин и психични заболявания

Сложното участие на допамина в мозъчната функция подчертава неговата роля в патофизиологията на редица психиатрични разстройства.

Ето някои ключови психични заболявания, свързани с допамин:

Депресия

Има много доказателства за наличието на връзка между допаминовата дисфункция и депресията. Ниските нива на допамин и намалената чувствителност на допаминовите рецептори могат да допринесат за появата на симптоми на депресия, като:

  • анхедония – неспособност да се изпитва удоволствие
  • липса на мотивация и енергия
  • постоянна тъга или лошо настроение
  • промени в апетита
  • нарушение на съня
  • затруднена концентрация и др.

Шизофрения

Наличието на твърде много допамин в определена област на мозъка (в мезолимбичния път) може да причини появата на позитивни симптоми на шизофрения – заблуди, халюцинации. Антипсихотичните лекарства, които действат като допаминови антагонисти (блокират допаминовите рецептори) помагат за намаляване на тези симптоми.

Липсата на достатъчно допамин в друга част на мозъка (в мезокортикалния път) може да причини появата на негативни симптоми на шизофрения – липса на мотивация, апатия.

Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (ADHD)

Синдромът на дефицит на вниманието и хиперактивност се свързва с наличието на повишено количество допаминови транспортери в мозъка, което води до понижени нива на допамин. В резултат се появяват симптоми като: невнимание, импулсивност и хиперактивно поведение.

ADHD се лекува със стимулиращи лекарства като метилфенидат и амфетамини, които повишават нивата на допамин в мозъка и подобряват вниманието и фокуса.

Пристрастяване

Допаминът играе централна роля в пристрастяването, особено чрез участието си в системата за възнаграждение на мозъка чрез мезолимбичния път.

Когато човек извършва някои дейности (напр. хранене, секс, пазаруване, играене на хазарт, приемане на наркотици), се освобождава допамин в мозъка. Това освобождаване предизвиква чувство на удоволствие и желание за повторно извършване на това действие, като може да се стигне и до пристрастяване. 

Биполярно разстройство

Смята се, че допаминовата дисрегулация играе важна роля в патофизиологията на биполярното разстройство. По време на маниакалните епизоди се предполага, че повишеното предаване на допамин по мезолимбичния път допринася за повишено настроение, повишени нива на енергия и импулсивно поведение. Обратно, намалената допаминергична активност по време на депресивните епизоди може да допринесе за летаргията и ниската мотивация, наблюдавани при тези състояния.

Стабилизатори на настроението (тимостабилизатори), като литий и антиконвулсанти (карбамазепин, соли на валпроевата киселина), заедно с атипични антипсихотици, се използват за лечение на биполярно разстройство. Тези лекарства помагат за модулиране на допаминергичната активност, наред с други невротрансмитерни системи, за стабилизиране на настроението.

Разстройство на преяждане

Разстройството на преяждане се характеризира с повтарящи се епизоди на ядене на големи количества храна, често бързо и до степен на дискомфорт. Придружава се от чувство на загуба на контрол и преживявания на срам, дистрес или вина.

Счита се, че допаминовата дисрегулация играе ключова роля в патофизиологията на разстройството на преяждане. Различни психологически и екологични фактори, също допринасят за разстройството.

Прочетете за:
Болести, свързани с допамин
Симптоми на нисък допамин
Симптоми на висок допамин