Деменцията не е заболяване, а съвкупност от симптоми, които се дължат на промени, които настъпват в мозъчните структури. Основно симптомите на деменция са свързани с нарушения в мисленето и възможностите за изпълнение на ежедневните задачи. Най-честата причина за възникване на деменция е болестта на Алцхаймер.
Основният симптом на деменция е загубата на памет. Но ако страдате от загуба на памет това не значи задължително, че страдате от деменция. При деменцията трябва да има нарушение на поне две мозъчни функции. Пациентите с деменция обикновено са объркани и трудно си спомнят имена и хора. В някои случаи може да се наблюдава и промяна в личността и поведението на пациентите.
Симптомите при деменция варират според причината за нейното възникване, но някои от по-честите от тях са:
- нарушения в паметта
- трудности при опит за припомняне на скорошно минали събития или трудности при разпознаване на познати хора и места
- трудности при изразяване и намиране на правилните думи за изказ
- пациентите се затрудняват при извършване на рутинни действия като например готвене, писане, плащане на сметки
- чести промени в поведението и емоциите – бързо преминаване например от депресия в агресия и други
- пациентите занемаряват личната си хигиена и не полагат грижи за външния си вид.
Ранните симптоми на деменцията обикновено са леки и трудно разпознаваеми, но с времето състоянието на пациентите се влошава. В повечето случаи пациентите сами трудно могат да разберат, че страдат от деменция. Затова ако забележите някаква промяна в паметта на близките си е добре да се консултирате с лекар, който да прецени за какво точно се касае.
Кои са рисковите фактори за развитие на деменция?
Възраст – след 65 годишна възраст зачестяват случаите на деменция и болестта на Алцхаймер. Въпреки това не може да се постави точна граница, защото се наблюдават и случаи на деменция в по-ранна възраст.
Фамилност – хората, в чието семейство вече има случаи на деменция са под по-голям риск от развитие на това състояние. В някои фамилии са открити генетични мутации, които най-вероятно определят настъпването на деменция.
Злоупотреба с алкохол – хората, които консумират алкохол в големи количества са рискови за развитие на деменция.
Атеросклероза – натрупването на мастни плаки по стените на кръвоносните съдове може да наруши кръвотока към мозъка и да доведе до инсулт. Нарушения мозъчен кръвоток освен това може да стане причина и за деменция.
Други рискови фактори за деменция са:
- високо кръвно налягане
- диабет
- депресия
- тютюнопушене
- затлъстяване.
Как се диагностицира деменцията?
Разпознаването на деменцията и отграничаването й от други подобни състояния понякога може да бъде трудно. Нужно е да се събере цялата необходима информация относно състоянието на пациента и да се оцени неговото физическо състояние. Лекуващият лекар може да назначи допълнителни тестове и изследвания за точно поставяне на диагнозата.
Някои от тях са:
- оценка на неврологичния статус на пациента
- невропсихологичен тест
- скенер на мозъка
- психиатрична оценка.
Прочетете за:
Рискови фактори за деменция
Видове деменция