Питали ли сте се някога дали не се тревожите прекалено много за здравето си? Наличието на тонове информация в интернет пространството прави откриването на информация за най-различни медицински състояния изключително лесно. Затова и специалистите наричат времето, в което живеем ерата на самодиагностицирането. Кога обаче самодиагностицирането се превръща в хипохондрия?
Какво представлява хипохондрията?
Хипохондрията е състояние, при което пациентите изпитват силна тревожност относно своето здравословно състояние и се страхуват, че страдат от сериозно заболяване.
Симптомите, от които хипохондрикът се страхува могат наистина да са налични или да са илюзорни. В някои случаи човек може да окачестви нормални физиологични функции на организма, като потене или мускулни болки, като симптом на тежко заболяване. За хипохондриците е характерно, че те продължават да вярват, че са тежко болни, въпреки уверението на техния лекуващ лекар, че няма повод за притеснение.
Какви са симптомите на хипохондрията?
- Наличие на постоянен страх от различни сериозни заболявания
- Притеснение, че минимални симптоми или физиологични функции на тялото индицират тежко заболяване
- Често посещение на лекари при минимални или никакви оплаквания
- Чести разговори със семейство и приятели за симптомите, които тревожат пациента
- Честа проверка на виталните функции на организма – пулс, кръвно налягане.
Не всеки, който се тревожи за здравето си страда от хипохондрия. Наличието на симптоми, които са трудни за обяснение може да стане причина за притеснение. В някои случаи търсенето на второ мнение по въпроса може да доведе до по-голяма яснота и изясняване на състоянието.
Ако обаче започнете да търсите информация за различни състояния, които да паснат на вашите симптоми е много вероятно да откриете такива. Някои минимални отклонения в здравословното състояние, могат да наподобяват симптомите на тежки заболявания. Наличието на голямо количество информация в интернет пространството може да засили притеснението на пациентите.
Няма нищо лошо в това да сте информирани и да потърсите информация за вашето състояние. Но ако сте прекалено ангажирани с идеята, че страдате от тежко заболяване, въпреки че изследванията и тестовете, които сте направили сочат, че няма поводи за притеснение, може да сте преминали в групата на хипохондриците.
При кой има по-голям риск от хипохондрия?
Фактори, които могат да увеличат вашия риск от хипохондрия са:
- Наличие на тежко заболяване през детството
- Загуба на любим човек
- Членове от семейството с тежко заболяване или такива, които страдат от хипохондрия
- Наличие на тревожно разстройство.
Как се поставя диагнозата хипохондрия?
За да бъдете диагностицирани с хипохондрия трябва да отговаряте на критериите на Диагностичното и статистическо ръководство на психичните разстройства. Това ръководство е публикувано от Американската психиатрична асоциация и се използват от специалистите по цял свят. Критериите за хипохондрия са следните:
- Прекалена заангажираност на пациентите със собственото им здравословно състояние и убеждение, че страдат от сериозно заболяване за повече от 6 месеца
- Силна тревожност
- Трудности при социални контакти или изпълнение на ежедневните задачи.
Какво е лечението на хипохондрията?
Консултация с психиатър
Психотерапията е един от основните методи при лечението на хипохондрията. Една нейна форма – когнитивна поведенческа терапия е може би най-ефективният метод. Този вид терапия ви помага да осъзнаете поведението си и дава насоки как цялата тревожност и презаангажираност със собственото здраве могат да бъдат намалени.
Обучение относно хипохондрията
Познато още като психообучение тази форма на терапия може да помогне на вас и вашето семейство по-добре да разберете какво точно представлява хипохондрията, защо страдате от нея и как може да се справите с това състояние.
Медикаменти
Някои антидепресанти могат да окажат положителен ефект при лечението на хипохондрията. Такива са например Флуоксетин и Пароксетин. При наличие на други психологични симптоми вашият лекуващ лекар може да ви изпише и други допълнителни медикаменти.