Фибромиалгията е едно от най-често срещаните хронични мускулноскелетни разстройства. Според експертите тя се определя като генерализирана болезненост за повече от 3 месеца и палпиране на поне 11 от 18 болезнени точки по цялото тяло. Освен с болезненост това състояние се характеризира още с някои други симптоми, като проблеми със съня, умора, депресия, тревожност, проблеми с паметта, главоболие и трудности при концентрация. Всички тези симптоми могат да се отразят негативно върху извършването на най-обикновените ежедневни дейности от пациентите.
Фибромиалгията е по-често срещана сред женския пол, като те се засягат 7 до 9 пъти по-често от мъжете. Освен това случаите сред жените зачестяват с напредването на възрастта.
Има редица проучвания, които изучават връзката между фибромиалгията и сексуалният живот. Според учените това състояние се отразява негативно върху сексуалните преживявания на пациентите. По-доброто разбиране на тази асоциация е важно за разработването на превантивни терапевтични стратегии, които да предпазят пациентите с фибромиалгия от сексуална дисфункция.
Защо фибромиалгията се отразява негативно върху сексуалният живот?
Основната причина за това е болката, която пациентите изпитват. Понякога дори само докосването за тях е болезнено. Логично това се отразява отрицателно, както на сексуалният живот, така и на всякакъв вид физическа интимност.
Заедно с болката идва и умората при фибромиалгия. Пациентите често се чувстват изключително изморени и дори най-обикновените ежедневни дейности за тях са непосилни, а какво остава за секс.
Известно време след отключването на заболяването в резултат на по-честите симптоми, като болка и умора голям процент от пациентите развиват и депресия. За депресията от години се знае, че се отразява негативно върху сексуалният живот на пациентите, а при фибромиалгия тя задълбочава още повече проблема.
Какво може да направите, за да решите проблема?
Говорете с партньора си
Откритостта във връзката е изключително важна, особено ако страдате от фибромиалгия. Говорете с партньора си и му обяснете защо нямате желание за интимна близост. Нека знае, че причината не е проблем във връзката ви, а вашето физическо състояние.
Намерете други начини да бъдете интимни
След като поговорите с партньора си може да се опитате да откриете други начини за интимна близост, които при вас не са съпроводени с болезненост и дискомфорт. Целувайте и прегръщайте партньора си ежедневно, напомняйте му, че го обичате и държите на него.
Говорете с лекуващия си лекар
Обсъдете и с вашия лекуващ лекар как се отразява заболяването ви върху сексуалният ви живот. Понякога причината за проблема може да бъде и друга и след съответната консултация може да получите съвети и насоки или терапия, което да ви помогне да се почувствате по-добре.
Прочетете за:
Какво е фибромиалгия