Болка в рамото е симптом, който обхваща проявите на дискомфорт или болка от различен характер вътре в раменната става или в областта около нея. В зависимост от причината тя може да бъде краткотрайна, интерминентна (появяваща се през определено време) или персистираща. Болката може да бъде самостоятелен симптом, но по-често е съчетана и с други оплаквания – мускулна слабост, скованост, подуване, парене.
Анатомичната структура на рамото включва:
- три кости – хумерус (раменна кост), клавикула (ключица) и скапула (лопатка)
- две стави
– раменна става – образува се от ябълката на раменната кост и ямката на лопатката. Тя е една от най-подвижните стави в човешкия организъм, позволяваща движение напред и назад, въртящи движения, абдукция и аддукция на ръката. Причината се дължи на плиткостта на ямката на лопатката, което е предпоставка за широкия обем на движения в ставата.
– акромиоклавикуларна става – образува се от ключицата и акромиона на лопатката (акромионът представлява най-високият външен ръб на гребена на лопатката, напипва се под кожата на рамото).
Костите, изграждащи рамото, се поддържат от мускули, ставни връзки и сухожилия. Мускулите на раменния пояс включват две групи мускули:
- Започващи от костите на туловището (свързват лопатката към костите на торса): M. pectoralis major, M. pectoralis minor, M. serratus anterior, M. latissimus dorsi, M. levator scapulae, Mm. rhomboidei major et minor, M. trapezius
- Започващи от костите на раменния пояс (собствени мускули, обграждащи раменната става):
– M. coracobrachialis – осъществява аддукция (придвижване към средната равнина на тялото) и флексия на рамото
– M. subscapularis – извършва вътрешна ротация на рамото
– M. deltoideus – аддукция на рамото
– M. teres major – аддукция на лопатката
– M. teres minor – екстензия на рамото
– M. supraspinatus – абдукция на рамото (отвеждане, отдалечаване от средната равнина)
– M. infraspinatus.
Ставните връзки прикрепват костите помежду им и осигуряват стабилност и здравина на ставата. Сухожилията представляват съединително-тъканни образувания, чрез които се осъществява свързването между мускулите и костите.
Раменната става е обвита в ставна капсула, която от вътрешната страна е тапицирана от синовиална мембрана. Отвън ставната капсула е покрита от т. нар. ротаторен маншон. Той е комплекс, съставен от четири мускулни сухожилия, които гарантират както стабилност, така и необходимата подвижност на главата на хумеруса спрямо ямката на скапулата.
Всеки патологичен процес (възпаление, подуване, тъканно разкъсване или костни промени) в зоната на ротаторния маншон предизвиква болка при движение на ръката над главата, зад гърба, напред или назад.
В състава на раменната става се включва и субакромиалната бурса, която се разполага между долната повърхност на акромиона и мускулите на ротаторния маншон. Бурсите представляват сплеснати торбовидни структури, изпълнени с течност, които омекотяват движенията в ставите.
Причини за болка в рамото
Всеки патологичен процес, засягащ някоя от структурите в състава на раменния пояс може да стане причина за поява на болка в съответната област:
- Увреждане на ротаторния маншон
- Дегенерация, стареене
- Тендинит
- Бурсит
- Артрит на рамото
- При травма – навяхвания или изкълчвания
- Мускулна преумора поради монотонни повтарящи се движения
- Фрактура на раменни кости
- Дислокация на рамото
- Възпалителни процеси, засягащи мускулните сухожилия – това води до т. нар. синдром на притискане
- Адхезивен капсулит
- Синдром на замръзналото рамо – състояние, при което се появяват болки и силно ограничение в движенията на рамото, вследствие на остри или хронични микротравми, инфекции.
- Компресия на нерви
- Цервикална радикулопатия
- Увреждане на брахиалния плексус
- Някои вътрешни заболявания също могат да предизвикат поява на болка в рамото
– Инфаркт на миокарда
– Панкреатит
– Руптура на слезката
– Увреждане на жлъчния мехур
– Болест на Паркинсон
– Мозъчен инсулт
– Ревматоиден артрит - Ревматична полимиалгия.