Дисгеузията представлява състояние на нарушение или извращение на вкусовата перцепция. Усещането за вкус се възприема от специфични сетивни образувания, наречени вкусови луковици. Те са локализирани по езика и в лигавицата на устната кухина и хранопровода. Вкусовите папили по езика са три групи:
• Papillae fungiformes (гъбовидни)
• Papillae foliatae (листовидни)
• Papillae valatae (жлебовидни).
Във всяка луковица се намират от 50 до 100 рецепторни клетки, които възприемат разтворените в слюнката химични вещества. До основата на всяка клетка достига нервно влакно, където се формира химически синапс. Вкусовите дразнители водят до промяна в биоелектричния потенциал на нервните клетки и преобразуване на химичните сигнали в нервни импулси, които достигат и се възприемат от по-висшите отдели на нервната система.
Дисгеузията е вкусово нарушение, което се свързва с поява на неприятен, метален вкус в устата. Често се придружава от състояния като глосит, синдром на парещата уста или други орални заболявания.
Причини за настъпване на дисгеузия могат да бъдат следните състояния и заболявания:
- Ксеростомия
- Орални инфекции – пародонтални заболявания, поради натрупване на зъбна плака
- Синуит
- Директно увреждане на вкусовите луковици
- Бременност
- Менопауза
- Психични заболявания
- Пилорна стеноза
- Гастроезофагеален рефлукс
- Гастрит
- Захарен диабет
- Отравяне с олово, пестициди
- Прием на определени медикаменти – зопиклон, антихистамини, тетрациклини, литиеви препарати, метронидазол, ACE инхибитори, амлодипин
- Химиотерапия – циклофосфамид, цисплатин, етопозид
- Дефицит на цинк в организма
- Увреждане на неврологични структури от ЦНС – моста, таламуса, средния мозък.