Кожните келоиди представляват цикатрикси (белези), получени след нарушаване целостта на кожата при нараняване или заболяване. Характеризират се с разрастване на съединителна цикатриксиална тъкан във вид на хипертрофичен ръбец. На мястото на увредената кожа първоначално се формират подобни на бучици съединително-тъканни елементи, които постепенно изпълват раната и впоследствие се разрастват значително отвъд ръбовете ѝ.
Келоидите са особен вид белези, тъй като наред с хипертрофичната тъкан се установяват и контрактури и сраствания. Промените засягат не само епидермиса и дермата, но и подлежащите под тях структури – мускули, нерви. Това води до функционални смущения и известно ограничаване на подвижността в засегнатата област – например невъзможност за пълно разгъване на крайник, трудно завъртане на главата.
Келоидите имат вид на твърди гумоподобни образувания с бляскава, фиброзна или възлеста повърхност. По цвят варират от розови до тъмночервни и кафеникави. Могат да се образуват навсякъде по тялото, където е претърпяна по-сериозна травма. Най-често се установяват в областта на ушите, раменете, задната част на главата и шията, горната част на гърба, гърдите.
Причини за поява на келоиди могат да бъдат:
- инфекции
- изгаряния
- хирургични рани
- кожни заболявания
- варицела
- белези от ваксинации
- белези от акне
- пиърсинг на ушите
- генетични фактори – някои хора са предразположени към образуване на келоиди.