Проблемите, свързани с ръста се срещат често при децата. Като нисък ръст може да се дефинира ръст с 2 и повече стандартни отклонения (SD) под средната норма за съответната възраст и пол. По метода на персантилите нисък ръст е този, който е под 3-тия персантил, а по метода на процентите – когато изоставането на ръста е с повече от 15-20 % от средната норма за възрастта.
Най-честата причина за нисък ръст е конституционалното изоставане в растежа и пубертетното развитие. Среща се по-често при момчетата. Характерно за тези деца е изоставането в ръста, костната възраст и пубертетното развитие с 2 до 4 години спрямо техните връстници. Окончателният ръст обаче е нормален.
Друга честа причина е генетично обусловения нисък ръст. Високите родители обикновено имат високи деца, а ниските родители – ниски деца. Това се дължи на унаследяването на комплекса гени, които определят ръста.
Причини за нисък ръст
Нисък ръст може да се наблюдава при редица състояния и заболявания:
- Хромозомни заболявания
– синдром на Даун
– синдром на Търнър
– синдром на Силвър-Ръсел
– синдром на Прадер-Уили
– синдром на Нунан - Скелетни дисплазии – засягат се диафизите, метафизите или епифизите на дългите кости, както и други части на скелета.
– ахондроплазия
– хипохондроплазия
– остеогенезис имперфекта. - Увреждания по време на вътреутробното развитие
– инфекции на плода
– интоксикация на плода от алкохол, никотин, наркотици
– токсикози на бременността
– плацентарна инсуфициенция. - Недохранване – може да се дължи както поради липса на храна, така и на самоограничаване, например поради страх от напълняване. Може да настъпи и при редица системни заболявания, при които е нарушена абсорбцията на хранителните вещества.
- Заболявания на храносмилателната система
– болест на Крон
– муковисцидоза
– цьолиакия. - Бъбречни заболявания. Изоставане в ръста се наблюдава при 1/3 от децата с хронични бъбречни заболявания. Причините могат да бъдат нарушаване на метаболизма на растежния хормон, метаболитна ацидоза, уремия, анемия, нарушаване на калциево-фосфорната обмяна.
– вродени аномалии
– хронични гломерулопатии. - Сърдечно-съдови заболявания
– вродени кардиопатии - Ендокринни заболявания
– дефицит на растежен хормон – при увреждане на хипофизата или хипоталамуса
– хипотиреоидизъм
– синдром на Кушинг
– псевдохиперпаратиреоидизъм
– диабет. - Хронични кръвни заболявания
– сърповидно-клетъчна анемия
– таласемия. - Хронични заболявания на дихателната система
– астма - Прием на медикаменти
– химиотерапия
– глюкокортикостероиди – това са медикаменти, които се използват за лечението на редица заболявания и са честа причина за изоставането в растежа на децата. - Лъчетерапия – изоставане в ръста може да настъпи при деца, на които се провежда лъчетерапия. При увреждане на хипофизата или на щитовидната жлеза може да възникне дефицит на хормоните, които те произвеждат.