Ендометритът представлява възпаление на лигавицата на матката (ендометриума). Ендометриумът е най-вътрешният слой на матката. Състои се от еднореден цилиндричен епител и строма. Има два слоя: функционален, който се променя през менструалния цикъл и базален слой, който не се променя.
В зависимост от причината за възпалението ендометритът може да протече остро или хронично.
Най-честите причинители на ендометрит са:
- инфекции, предавани по полов път – хламидии, гонорея
- туберкулоза – туберкулозните микобактерии достигат до матката по кръвен път, като първичното огнище най-често е в белия дроб
- инфекции, възникващи от нормалната влагалищна флора, която е достигнала по възходящ път до матката
- чревни бактерии, попаднали в половите органи.
Кои фактори предразполагат развитието на ендометрит?
Вероятността за възникване на ендометрит е по-голяма след аборт или раждане, особено след продължително раждане или след Цезарово сечение. Рискът от възникване на ендометрит се повишава и след медицински процедури, при които може да стане навлизане на бактерии от влагалището към матката. Такива процедури са например:
- кюретаж
- хистероскопия
- ендометриална биопсия
- поставяне на вътрематочен песар (спирала).
Ендометритът може да се появи като част от тазово възпалителна болест, която протича с възпаление и на други органи от репродуктивната система, като яйчници, маточни тръби.
Когато ендометритът настъпва след раждане, се нарича постпартален ендометрит. Може да се развие до 6 седмици след раждане, но най-често настъпва до 10 дни след раждането. В повечето случаи се дължи на задръжка на малки частички от хориални въси или инфектирани ципи.
Какви са симптомите на ендометрит?
В маточната лигавица е налице кръглоклетъчна възпалителна инфилтрация, като в началото се натрупват левкоцити, а по-късно лимфоцити и плазматични клетки. Кръвоносните съдове в лигавицата са кръвонапълнени.
Ендометритът протича с повишена температура, увредено общо състояние, болки ниско долу в корема и гноевидно-кръвенист генитален секрет. Кръвните изследвания показват наличие на повишени левкоцити и ускорено СУЕ.
При оглед със спекулум се установява, че от матката изтича гноевиден секрет, примесен с кървави нишки. Ако в маточната кухина има задържани некротични тъкани, то цервикалният канал е по-отворен. При палпация се установява увеличена, размекната и болезнена матка.
Как се поставя диагнозата ендометрит?
За поставянето на диагнозата допринасят анамнезата и оплакванията на пациентката, гинекологичния преглед и микробиологичното изследване. Най-точна диагноза дава хистологичното изследване на маточната лигавица, взета чрез пробно абразио. Тази процедура може да се извършва едва след стихване на острия стадий на ендометрита.
Какво е лечението на ендометрит?
Пациентките с ендометрит се хоспитализират. Провежда се лечение с широкоспектърни антибиотици, утеротоници, витамини. Когато причината е сексуално предавана инфекция се провежда лечение и на партньора.
След острият стадий може да се проведат физиотерапевтични процедури, например електрофореза.