Ракът на гърдата (млечната жлеза) се нарежда на първо място сред онкологичните заболявания при жените.
Ранният рак на гърдата в повечето случаи е безсимптомен. Може да бъде случайно открит при профилактичен преглед или при провеждане на скрининг. В случай, че жената палпира подутина е важно да се обърне внимание дали са на лице някои от следните симптоми:
- язвички по кожата
- дилатация( разширение) на вените
- изтичане на кръвенист или жълтеникав секрет от гърдата
- промяна в кожата на гърдата – така наречената портокалова кожа
- промяна в размера или формата на гърдата
- наличие на подутина в подмишничната ямка.
- хлътване, зачервяване или отдръпване на зърното.
Болката и дискомфорта не са типична проява на тази диагноза, откриват се само в 5% от жените със злокачествен тумор на гърдата.
Какви видове рак на гърдата има?
Карциномът на гърдата се разделя хистологично на дуктален и лобуларен.
Дуктален карцином на млечната жлеза
Дукталният карцином произхожда от каналчетата на млечната жлеза, среща се по-често при жени над 50-годишна възраст. Бива карцином ин ситу и инвазивен дуктален карцином, който разрушава базалната мембрана и засяга околните тъкани.
Инвазивният дуктален карцином се подразделя на няколко субтипа:
- медуларен
- тубуларен
- крибриформен
- микропапиларен
- муцинозен.
Лобуларен карцином на гърдата
Лобуларният карцином произхожда от терминалните каналчета и се разпространява в повечето случаи като дифузна маса, за това може да остане неоткриваем при палпиране на гърдата. Той също бива карцином ин ситу и инвазивен карцином.
Към видовете карцином на млечната жлеза спадат също:
Болест на Пейджет на гърдата
Болестта на Пейджет на гърдата е рядък тумор, засяга ареолата и зърното, в почти 100% се свързва с подлежащ дуктален карцином. Открива се като еритемна лезия, наподобяваща екзема. Диагнозата е хистопатологична – след биопсия под микроскоп се откриват клетки на Пейджет с голяма светла цитоплазма и тъмно ядро.
Инфламаторен карцином
Инфламаторният карцином е рядък тумор, който се определя като най-злокачествена форма на рак на млечната жлеза. Характеризира се с бързо увеличаване на размерите на гърдата, зачервяване и оток на лимфните възли. Хистологично спада към инвазивните дуктални карциноми.
Филоиден тумор (Цистосаркома филоидес)
Филоидният тумор в около 1/3 от случаите е злокачествен. Среща се сравнително рядко и се характеризира с начален бавен растеж и последващо бързо развитие, при което може да се достигне до размери над 10 см. Палпаторно се установяват плътни зони, а кожата над тумора може да бъде разязвена.
Всяка жена може и трябва активно да участва в ранното откриване на карцином на гърдата чрез самоизследване. Мислено гърдата се разделя на 4 квадранта и се започва палпация от най-външния горен квадрант сантиметър по сантимер, за да се обхване цялата площ. В случай, че се открие бучка или подутина е важно да се направи непосредствено консултация със специалист.
Ранното диагностициране е от съществено значение за прогнозата на това заболяване. Препоръчва се посещаване на мамолог веднъж годишно на всички жени след 35-годишна възраст, а при тези с фамилна обремененосг е желателно да се започне от по-рано.
Автор: д-р Юлияна Георгиева
Прочетете за:
Болест на Пейджет – рак на зърното на гърдата
Рискови фактори за рак на гърдата