Атрофичният вагинит е състояние, при което има изтъняване, изсушаване и възпаление на стените на вагината. Атрофията на вагиналните стени настъпва по-често след менопауза, но може да се развие и в кърмаческия период или във всеки един друг период, при който в организма на жената нивата на естрогенът намаляват.
Какви са причините?
След менопаузата яйчниците произвеждат по-малко естроген от нормалното. Недостатъчното количество естроген в кръвта води до изтъняване на тъканта, която изгражда стените на вагината и намаляване на броя на жлезите, които овлажняват вагината и произвеждат вагиналния секрет.
Хормоналните промени, които настъпват по време на менопаузата правят вагината по-малко еластична и по-суха, което става причина и за характерните оплаквания на жените, страдащи от това състояние.
Освен след менопаузата атрофичния вагинит може да се развие и като резултат на други състояния и процедури, които могат да станат причина за снижаване на нивата на естрогените:
- хирургическо премахване на двата яйчника
- прилагане на лъчева терапия в областта на таза
- след химиотерапия по повод рак
- като страничен ефект от прилагане на лечение за рак на гърдата.
Какви са симптомите на атрофичния вагинит?
В някои случаи атрофичният вагинит може да протече безсимптомно. Но в повечето случаи жените имат някои от следните симптоми:
- болка по време на сексуален контакт – този симптом се дължи на сухотата и по-малката еластичност на вагината. Освен това кожата около вагината е по-лесна ранима, което може да засили болезнеността.
- дискомфорт и зачервяване в областта на вулвата
- отделяне на секрет от вагината
- сърбеж във вагиналната област
- болка при уриниране.
Как се поставя диагнозата?
За диагностициране на атрофичния вагинит е нужно да бъдат извършени следните изследвания:
– гинекологичен преглед, при който се оценява състоянието на половите органи на жената. При прегледа може да се установи зачервяването на вагината и отделянето на секрет.
– изследване на урина за наличие на инфекция.
Какво е лечението на атрофичния вагинит?
Вашият лекуващ лекар може да ви посъветва да пробвате първо с някои консервативни методи, които да приложите у дома:
- използвайте вагинален овлажнител, за да подобрите овлажняването на вагината. Овлажнителят се поставя на всеки два-три дни. Неговият ефект е по-дълготраен от този на лубрикантите.
- използвайте лубрикант на водна основа за намаляване на дискомфорта по време на сексуален контакт. Не купувайте лубриканти, които съдържат глицерин, защото той може да раздразни кожата на вагината и да доведе до зачервяване и сърбеж.
Някои от симптомите, които не се повлияват от продукти, без лекарско предписание могат да бъдат овладяни с някои от следните медикаменти:
- Естрогени за вагинално приложение – предимството на този вид естрогени е, че те са ефективни в по-малки дози и се прилагат локално.
- Орални естрогени – преди да започнете техния прием трябва да се консултирате с лекар, който да ви разясни предимствата и недостатъците на този вид терапия.
Прочетете за:
Сухота във влагалището
Болести на влагалището