Киста на шийката на матката (наричана още киста на Наботи, муцинозна ретенционна киста) възниква при запушване на произвеждащите слуз жлези в маточната шийка. Това запушване довежда до натрупване на слуз и уголемяване на жлезите.
Наботовите кисти обикновено се появяват като малки, гладки, заоблени подутини по повърхността на шийката на матката. Изпълнени са с прозрачна, светложълта слуз. Те са малки по размер 0,2 – 0,3 cm в диаметър, но могат и да надхвърлят 1 см. Много рядко достигат размер над 4 см. В повечето случаи са множествени. Срещат се най-често при раждали жени и жени в репродуктивна възраст.
Цервикалните кисти са доброкачествени образувания. Обикновено не причиняват симптоми и се откриват случайно по време на рутинен гинекологичен преглед.
Какви са причините за поява на киста на шийката на матката?
Цервикалните кисти се причиняват от блокиране на секретиращите слуз жлези в шийката на матката. Това става, когато плосък епител от екзоцервикса разрасне към ендоцервикса и запуши намиращите се там слузни жлези.
За запушването на слузните жлези роля може да имат следните фактори:
- травма или дразнене на шийката на матката
Нараняване на маточната шийка е възможно при раждане, операция или процедури като цервикална биопсия. Лечебният процес може да доведе до разрастване на съединителна тъкан и образуване на цикатрикс, който може да запуши жлезите.
- хроничен цервицит
Възпалението на шийката на матката, известно като цервицит, може да причини подуване и запушване на каналите на слузните жлези. Това възпаление може да се дължи на инфекция или на неинфекциозни дразнители.
- хормонални промени
Колебанията в нивата на хормоните, особено по време на бременност или менопауза, могат да причинят промени в цервикалната тъкан, потенциално водещи до образуване на кисти.
Това състояние възниква, когато ендоцервикалната лигавица се обръща навън върху външната повърхност на шийката на матката (ектоцервикс). Това може да доведе до запушване на слузните жлези.
В много случаи Наботовите кисти са просто резултат от нормални промени в цервикалната тъкан и функцията на жлезите, без конкретна основна причина.
Какви са симптомите на кисти на маточната шийка?
Малките кисти на Наботи обикновено не причиняват симптоми. По-големите кисти обаче могат да причинят следните оплаквания:
- вагинално течение – някои жени може да забележат увеличаване на вагиналното течение. Този секрет обикновено е прозрачен или леко жълтеникав.
- болка или дискомфорт в областта на таза – рядко големите кисти могат да причинят усещане за пълнота, дискомфорт или лека болка в областта на таза.
Какви усложнения са възможни?
Може да се наблюдават следните усложнения:
- руптура на кистата – кистата може да се спука, което ще доведе до леко кървене и изтичане на секрет от влагалището.
- инфектиране на кистата, което може да предизвика неприятно вагинално течение и болка
- обструкция на маточната шийка – наличието на множество големи кисти може да запуши цервикалния канал
- хематометра – задържане на кръв в маточната кухина
- притискане на ректума, водещо до необичайна дефекация и тенезми
- притискане на пикочния мехур и задържане на урина или компресия на нервите, инервиращи детрузорния мускул
- генитален пролапс.
Киста на шийката на матката и бременност
Малките цервикални кисти обикновено не причиняват проблеми по време на бременност. Наличието обаче на големи кисти може да блокира раждането. Необходимо е дрениране на кистата, което ще позволи безопасното раждане.
Как се диагностицират кистите на Наботи?
Диагнозата на кистите на маточната шийка обикновено е лесна. По време на гинекологичен преглед може да се видят кистите като малки, заоблени подутини на шийката на матката. При нужда може допълнително да се проведе:
- ултразвуково изследване, ядрено-магнитен резонанс – дава ясен изглед на кистите
- колпоскопия – помага за разграничаването на кистите на Наботи от други аномалии на шийката на матката.
Кистите на шийката на матката трябва да се разграничат от други заболявания, например от ендоцервикален аденокарцином, лейомиоми, ендометриоза, микро-жлезиста хиперплазия, сквамозни папиломи.
Какво е лечението на киста на шийката на матката?
Цервикалните кисти не изискват лечение, ако са безсимптомни. Когато кистите причиняват дискомфорт или други проблеми, може да се извърши:
- дренаж – кистата се пробива и се оставя слузта да изтече
- хирургична ексцизия – в редки случаи може да се наложи хирургично отстраняване на кистите. Тази процедура обикновено се извършва под локална анестезия.
- електрокаутеризация – използва се електрически ток за изгаряне и отстраняване на кистите.
- криотерапия – замразяване на кистите с течен азот за отстраняването им.
- лазерна терапия – отстраняване на кистите чрез лазер.
Прочетете за:
Анатомия на матката