Какви видове тумори на главния мозък има?
Различават се следните основни видове тумори на главния мозък: първични и метастатични.
Първични тумори на главния мозък
Първичните могат да бъдат доброкачествени с бавен растеж и злокачествени с бърз инфилтративен растеж. Ограничеността на вътречерепното пространство и възможността за притискане на мозъка обаче правят понятието „доброкачественост“ относително. За разлика от злокачествените тумори с друга локализация, злокачествените тумори на мозъка метастазират извънредно рядко.
Първичните мозъчни тумори се делят на няколко хистологични типа: глиоми, неврофиброми, шваноми, хемангиобластоми, аденоми на хипофизата.
- Глиомите произлизат от глиалните клетки и обичайно се локализират в полукълбата на главния мозък. Представляват 60% от всички случаи на мозъчни тумори и се делят на:
– астроцитоми – произлизат от астроцитите
– олигодендроцитоми – произлизат от олигодендроцитите
– епендимоми – произлизат от епендимните клетки, които покриват вътрешната повърхност на мозъчните стомахчета
– глиобластоми – злокачествени тумори, съставени от недиференцирани клетки. - Менингиоми – доброкачествени тумори, които произхождат от клетките на паяжиновидната мозъчна обвивка и се локализират по мозъчната повърхност.
- Неврофиброми и шваноми (невриноми) – доброкачествени тумори, които произлизат от Швановите клетки. Най-често произхождат от 8ми черепномозъчен нерв.
- Хемангиобластоми – произлизат от кръвоносните съдове.
- Краниофарингеом – доброкачествен тумор, който произхожда от ембрионални остатъци на фарингеалния джоб. Локализира се супраселарно.
- Аденоми на хипофизата – доброкачествени тумори, които произхождат от клетките на хипофизната жлеза.
Метастатични тумори на главния мозък
Метастатичните тумори съставят около ¼ от мозъчните тумори и в болшинството от случаите метастазите са множествени. Най-често метастазират в мозъка туморите на белия дроб, млечната жлеза, бъбреците, дебелото черво, малигнения меланом.
Според отношението спрямо мозъчното вещество, туморите биват вътремозъчни (напр. глиомите) и извънмозъчни (напр. менингеомите).
Според разположението си, мозъчните тумори биват супратенториални (към и в полукълбата), субтенториални (тумори на задната черепна ямка), интра- и параселарни (спрямо ямката на хипофизната жлеза).
Как се диагностицират различните видове тумори на главния мозък?
Основните диагностични методи са компютърната томография (КТ) и магнитно-резонансната томография (МРТ). Диагностичната им стойност може да бъде повишена чрез въвеждане на контрастни вещества, тъй като с тях туморите се визуализират много добре. Ако има подозрения, че туморът е метастатичен, се провеждат допълнителни изследвания на белите дробове, стомашночревния тракт, млечните жлези, отделителната система.
Диференциална диагноза се прави с другите заболявания, които водят до същата симптоматика:
• субдурален хематом
• гигантска аневризма или артериовенозна малформация
• абсцес на мозъка
• туберкулом или гранулом при саркоидоза
• паразитарни кисти
• доброкачествена вътречерепна хипертензия.
Какво е лечението при тумори на главния мозък?
При първични тумори на мозъка се провежда оперативно лечение, лъчева и химиотерапия. При метастатични тумори лечението е оперативно (с последваща химиотерапия) в случай, че метастазата е единична. При множествени метастази се провежда лъчелечение.
При наличие на мозъчен оток се прилагат кортикостероиди и диуретици. Симптоматичното лечение включва противоепилептични препарати (карбамазепин, фенобарбитал, диазепам), аналгетици, антиеметици.
Автор: д-р Т. Господинов