Ниската кръвна захар – хипогликемия е често срещан проблем. Когато хипогликемията не се дължи на наличието на диабет причината за нейната поява трябва да бъде преценена от ендокринолог. Хипогликемията засяга по-често малките деца и възрастните хора, но като цяло може да се прояви във всяка една възраст.
Глюкозата е субстанция изключително нужна на организма за поддържането на работата на мозъка, мускулите и други важни клетки. Като цяло тялото регулира нивата на глюкоза с помощта на няколко хормона – инсулин, който намалява количеството на глюкозата и помага за нейното усвояване и хормоните глюкагон и растежен хормон, които увеличават нивата на глюкозата в организма.
По-честите симптоми на хипогликемия включват:
- изпотяване;
- треперене на крайниците;
- сърцебиене;
- чувство на напрегнатост;
- чувство на силен глад;
- раздразнителност;
- пребледняване;
- главоболие и обърканост.
Какви могат да бъдат причините за настъпване на хипогликемия?
- При хора, страдащи от диабет най-честата причина за настъпване на хипогликемия е неправилната употреба на инсулин или други медикаменти за контролиране на състоянието.
- Употребата на някои други лекарства може да доведе до хипогликемия – бета – блокери, пентамидин, сулфаметоксазол.
- Злоупотребата с алкохолни напитки също може да доведе до хипогликемия.
- Пропускане на хранене.
- Тежка инфекция като сепсис например е причина за настъпване на хипогликемия.
- Бъбречна или чернодробна недостатъчност.
- Панкреасни тумори, водещи до прекомерна секреция на инсулин.
Как се лекува хипогликемията?
Най-лесният начин за справяне с внезапен епизод на хипогликемия е изяждането или изпиването на продукт, който съдържа захар в себе си. Някои такива храни са: плодови сокове, мляко, сладкиши.
Ако при вас хипогликемията се дължи на някакво по-сериозно заболяване може да се наложи да приемате медикаменти за овладяване на заболяването.
Прочетете за:
Хипогликемия (понижена кръвна захар)