Мамография представлява диагностичен образен метод за изследване на млечните жлези с помощта на рентгенови лъчи. Прилага се с диагностична и профилактична цел.
Показания за мамография:
- С профилактична цел – прилага се при жени без налични оплаквания. Препоръчителната възраст за извършане на първите мамографии е след 35 години, след това в интервали през 1-2 години. При жени с фамилна предразположеност се препоръчва по-ранно назначаване на първите мамографии – след 30-годишна възраст.
- С диагностична цел – при налични субективни оплаквания:
– палпируеми образувания (бучка в гърдата) – кисти, калцификати, туморни образувания.
– при наличието на следната симптоматика – поява на бучка в гърдата, промяна във формата, размера или цвета на зърното, секреция от зърното.
Противопоказания:
- Абсолютни – няма абсолютни противопоказания за извършване на изследването.
- Относителни
– Бременност и кърмене, поради опасност от вредно въздействие на йонизиращите лъчи.
– Рядко се прилага при жени под 30-годишна възраст, поради по-високата лъчечувствителност на тъканите на гърдата.
Видове мамография:
- Конвенционална мамография – с помощта на рентгенови плаки и източник на йонизиращи лъчи се извършват поредица от рентгенографии.
- Дигитална мамография – чрез твърд електронен сензор, който преобразува рентгеновите лъчи в електрически сигнали. Полученият образ може да се наблюдава директно на екран, както и да се принтира на специален филм по подобие на конвенционалната мамография.
Метод на извършване на мамография:
1. Предварителна подготовка
- Не се използват кремове, лосиони, дезодоранти в областта на гърдите преди изследването.
- Свалят се бижутата от врата.
2. Техника на провеждане:
- Пациентката е в изправено или седнало положение.
- Гърдата се поставя върху плоска повърхност, която съдържа рентгеновата плака, и се фиксира и притиска. По този начин тъканите са в по-тънък слой и качеството на снимката е по-добро.
- Рентгеновите снимки се правят под различен ъгъл. По време на заснемането им на пациентката се дават указания кога да задържи дъха си.
Резултати от мамографията:
- Нормални тъкани, без установени зони на уплътняване или калцификации.
- Патологични находки – просветлени или плътни зони, добре ограничени или с нерезки граници спрямо околната тъкан, калцификати (причинени от отлагане на калциеви соли, не са със злокачествен характер).
Усложнения при мамография:
Нивото на радиационно облъчване е ниско, рисковете за здравето са минимални. При бременни, когато е наложително извършване на изследването, задължително се прилагат предпазни оловни престилки.
Автор: д-р Д. Илев