Спирометрия представлява медицинско изследване, чрез което се измерва функционалният капацитет на белите дробове. Изследват се процесите на вдишване и издишване, както и количеството въздух, което преминава през дробовете по врeме на един нормален дихателен цикъл. Извършва се с помощта на уред, наречен спирометър.
Показания за спирометрия:
Спирометрията е широко разпространен метод, с чиято помощ се диагностицират редица заболявания и състояния:
- Бронхиална астма
- Бронхиолит
- Белодробен емфизем
- Хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ)
- Хроничен бронхит
- Бронхиектазии
- Пулмонарна фиброза
- При периодична проверка на функционалното състояние на дробовете при провеждано лечение.
Противопоказания за спирометрия:
- Нестабилна ангина
- Наскоро преживян пневмоторакс
- Скорошен инфаркт или инсулт
- Наскоро претърпяна коремна операция.
Техника на извършване:
1. Предварителна подготовка:
- Следвайте инструкциите на лекуващия лекар – указанията за прием или избягване приема на определени медикаменти. Ако в момента приемате кортикостероиди или бронходилататори – инхалаторни или в таблетна форма, е необходимо да предупредите лекаря, тъй като тези лекарства променят резултатите от теста.
- Носете по-свободни дрехи, които да не затрудняват възможността за дълбоко вдишване/издишване
- Избягвайте обилно нахранване преди теста.
2. Методика на провеждане:
- Ще получите подробни инструкции от лекаря. Правилното извършване на теста е от изключително значение за получаването на точни резултати.
- На носа се поставя специална щипка, която затваря ноздрите
- Процедурата представлява регулирано и контролирано вдишване и издишване в тръба, свързана с отчитащ уред, наречен спирометър. Важно е устните да обхващат плътно тръбата, така че да не излиза въздух от нея.
- Тестът се извършва трикратно. Ако има твърде големи вариации между резултатите, се повтаря още веднъж. Най-високата стойност измежду получените три близки резултата се приема за окончателна.
- Цялото изследване отнема около 15 минути.
- При необходимост ще приемете бронходилататорен медикамент, след 15 минути измерванията се повтарят. По този начин лекарят може да сравни данните и да определи ефективността на лекарството за подобряване на дишането.
С помощта на спирометрията се измерват количеството (обемът) и/или скоростта (потока) на въздуха, който се вдишва и издишва, т.е. отчитат се както статични, така и динамични стойности:
- Витален капацитет (ВК) – максималният дихателен обем, който може да бъде вдишан, измерен при бавно вдишване след предхождащо максимално, бавно издишване.
- Форсиран витален капацитет (ФВК) – най-голямото количество въздух при бързо издишване, измерено след бавно и дълбоко вдишване.
- Форсиран експираторен обем за една секунда (ФЕО – 1) по Тифно – след бавно максимално дълбоко вдишване през първата секунда се осъществява максимално бързо издишване. Количеството издишан въздух представлява ФЕО – 1. Показателят на Тифно определя съотношението ФЕО – 1 / ВК, изразено в %.
Нормалната стйност на относителния ФЕО – 1 е ≥ 75% от наличната стойност на ВК. У по-възрастни пациенти показателят на Тифно е ≥ 70%.
Резултати от спирометрията:
Интерпретирането на данните може да даде следните модели: нормална спирометрия, обструктивен тип, рестриктивен тип, смесен обструктивно/рестриктивен тип.
- Нормална спирометрия – получените резултати зависят от възрастта и пола на пациента и се сравняват със специфични предварително изготвени таблици.
- Обструктивен тип – среща се при заболявания, които водят до стеснение на въздухоносните пътища като астма и ХОББ. При тези състояния е понижено количеството на въздуха при бързо издишване. Понижени са стойностите на ФЕО – 1, съотношението ФЕО – 1 / ФВК е по-ниско от нормалното. Дихателните пътища са стеснени, но общият обем на белите дробове е нормален или съвсем слабо намален. Ето защо стойностите на ФВК са нормални или близки до нормалните за съответната възраст и пол.
- Рестриктивен тип – при него ФВК е понижен спрямо нормалния. Това е резултат от заболявания като напр. фиброза, които повлияват белодробната тъкан и капацитета на дробовете да се разширяват и задържат въздуха. Някои анатомични деформации също могат да затруднят разширяването на дробовете и да предизвикат рестриктивни дихателни затруднения. ФЕО – 1 също е понижен, но това е резултат от намаления ФВК. Ето защо като цяло съотношението ФЕО -1 / ФВК е нормално.
- Смесен тип спирометрия – при нея се касае за две състояния – например астма и друго белодробно заболяване. Някои състояния включват и двете компоненти. Например при кистичната фиброза – при нея се отделя обилно количество мукус, което причинява стесняване на дихателните пътища (обструктивна компонента), като същевременно е увредена и самата белодробна тъкан (рестриктивна компонента).
Усложнения:
• Спирометрията е безопасен тест
• Може да почувствате замайване или лек задух непосредствено след теста.
Автор: д-р Д. Илев