Цервикален радикулит възниква, когато нервните коренчета в шийния отдел на гръбначния стълб се възпалят поради притискане или дразнене. Може да причини силна болка, изтръпване и слабост във врата, раменете, ръцете.
Състоянието се нарича още цервикална радикулопатия, а сред хората е известно като прищипан нерв на врата. Шийните и брахиалните (раменните) нервни коренчета често се засягат едновременно, поради което се говори за цервикобрахиален радикулит.
Какво представляват шийните коренчета?
Шийният отдел на гръбначния стълб се състои от седем прешлена, известни като C1 до C7. Между прешлените се намират междупрешленни дискове, които работят като амортисьори и предпазват прешлените от триене един в друг. В центъра на гръбначния стълб през гръбначномозъчния канал преминава гръбначния мозък. От всеки гръбначномозъчен сегмент излизат по две коренчета – предно (radix anterior) и задно (radix posterior). Предното коренче съдържа моторни влакна, а задното коренче съдържа сетивни влакна. Всяко задно коренче е свързано със сетивен ганглий. Предното и задното коренче се съединяват в междупрешленния отвор и образуват смесен сетивно-моторен спинален нерв.
Какви са причините за цервикален радикулит?
Най-честата причина за цервикален радикулит е страничната цервикална дискова херния. Тя се развива най-често на нивото на долните шийните прешлени С5-6-7. Хернирането на междупрешленния диск води до компресия най-често на по-долното шийно коренче.
Шийните коренчета могат да бъдат засегнати още от:
- дегенеративни процеси в шийните прешлени – спондилолистеза, локална остеофитоза (шипове на шийните прешлени), допълнително шийно ребро, спинална стеноза
- травми с луксации и фрактури на шийните прешлени, например при камшичен удар по време на автомобилна катастрофа
- тумори – менингеом, неврином
- пострадиционни сраствания
- неправилна стойка – например дълги часове гледане надолу или неправилна позиция по време на сън.
Рискови фактори за шиен радикулит
За развитието на цервикален радикулит могат да допринесат следните фактори:
- възраст – с напредването на възрастта износването на шийните прешлени става все по-често, което води до дразнене или компресия на нервните коренчета.
- генетични фактори – фамилната анамнеза за проблеми, свързани с гръбначния стълб, като дискова херния или артрит, може да увеличи вероятността от развитие на цервикален радикулит.
- лоша стойка – продължителната неправилна поза на главата може да натовари мускулите и структурите на шийния отдел на гръбначния стълб, което води до дразнене на нервите.
- повтарящи се движения – повтарящите се или продължителни дейности, които натоварват шията, като например дълги часове гледане надолу, могат да допринесат за развитието на цервикален радикулит.
- тютюнопушене – може да влоши кръвоснабдяването на гръбначния стълб и междупрешленните дискове, ускорявайки дегенерацията и увеличавайки риска от херния и притискане на коренчетата.
Какви са симптомите на шиен радикулит?
При цервикален радикулит се наблюдават следните симптоми:
- болка
Най-характерният симптом е острата и силна болка. Локализацията на болката зависи от това кое коренче е засегнато. При увреда на С1 и С2 коренчета се появява болка в тилната област. При засягане на С3 и С4 коренчета болката е в страничната част на шията, областта на ключицата и рамото. При лезия на С5 и С6 коренчета има болки в рамото, мишницата, предмишницата и палеца. При засягане на С7 коренче болките са в мишницата, предмишницата и се излъчват към втори и трети пръст. Увреждането на С8 коренче предизвиква болки по улнарната част на предмишницата, четвърти и пети пръст.
Болката се засилва при кихане, кашляне, при определени движения, като накланяне на главата или завъртане на врата, при движения на ръцете.
- намалена подвижност на шията и горния раменен пояс
Силната болка може да затрудни движението на врата, раменете или ръцете. Пациентите заемат принудителна щадяща поза. При увреждане на С1 до С4 коренчета може да се получи принудителна поза на главата със завъртане на страната на увредата.
- отпадна сетивна симптоматика
В зависимост от това кое шийно коренче е засегнато се установява хипестезия (намалена чувствителност) или анестезия (липса на чувствителност) в съответния дерматом.
- парестезии в съответния дерматом
- мускулна слабост, атрофия и пареза
Може да има слабост, атрофия и пареза на мускулите, които се инервират от влакната на засегнатите коренчета. При радикулит не винаги има ясно изразена пареза, тъй като в инервирането на всеки мускул участва повече от едно коренче. При лезия на С6 може да има слабост на флексорите на китката, при лезия на С7 и С8 – на мускулите, инервирани от улнарния нерв.
- отслабени сухожилни рефлекси.
Прочетете за:
Шиен радикулит – диагноза, лечение и превенция