Медикаментозното лечение на остеопороза цели да заздрави костите и да намали риска от фрактури.
Използват се лекарства, известни като „антирезорбтивни“, които инхибират остеокластите (клетките, които разграждат костите) и лекарства, известни като „анаболни“, които стимулират остеобластите (клетките, които изграждат нова кост), както и комбинация от двете групи.
Кои са най-често използваните лекарства за лечение на остеопороза?
Ето основните класове лекарства, използвани за лечение на остеопороза:
Лекарства, повлияващи калциевата обмяна
Витамини от група Д
Витамин Д стимулира чревната резорбция и намалява бъбречната екскреция на калций и фосфор. При лечение с лекарствените продукти на витамин Д се нормализира минерализацията на костите.
- Cholecalciferol
- Calcitriol (Osteo D)
Калций-съдържащи препарати
При болни с остеопороза е необходим допълнителен внос на калций. Това става чрез калциеви препарати – калциев карбонат, фосфат, глюконат, лактат, цитрат. Предпочитат се лекарствени продукти, които са комбинации на калций с витамин Д, витамин С, витамин К1 и други минерали като магнезий, цинк и др. Витамините Д3, С и К1 участват в синтеза на костния протеин остеокалцин, в синтеза на колаген и в образуването на костната тъкан. Използват се Osteovital, Tridin и много други комбинации.
Хормони, регулиращи калциевата хомеостаза
- Calcitonin
Калцитонинът регулира минералния и костния метаболизъм. Най-важният ефект на калцитонина е инхибирането на костната резорбция. Той намалява активността на остеокластите, подтиска механизмите на остеолиза и понижава серумната концентрация на калций. Калцитонинът притежава и обезболяващо действие – намалява костната болка.
- Parathyroid hormone
Teriparatide е рекомбинантен човешки паратхормон (паратиреоиден хормон). Той подобрява чревната резорбция на калций, стимулира остеобластите и костообразуването. Подходящ е за лечение на остеопороза при жени в менопауза, на остеопороза при мъже, както и при остеопороза, свързана с прием на високи дози кортикостероиди.
Фруориди
- Sodium fluoride
Натриевият флуорид подобрява костното образуване. Той увеличава броя и стимулира активността на остеобластите, което води до повишена костна маса. Най-изразена е тази активност върху костното образуване на ниво гръбначен стълб. Поради това натриевият флуорид е ефективен при остеопороза, засегнала гръбначните прешлени.
Лекарства, съдържащи осеин-хидроксиапатитен комплекс
Osteogenon и Ossopan са лекарства, съдържащи остеин-хидроксиапатитен комплекс. Осеинът стимулира костното образуване. Хидроксиапатитът е комбинация от калций и фосфор в съотношение 2:1 и инхибира костната резорбция. Роля в механизма на действие имат и важни растежни фактори (част от осеин). Тези лекарства са ефективни при жени по време на менопауза.
Бифосфонати
Бифосфонатите са най-често прилаганите лекарства за лечение на остеопороза. Те са аналози на неорганичния пирофосфат. Инхибират активността на остеокластите и намаляват костната резорбция. С тях се постига умерено увеличение на костната маса.
- Alendronate
- Clodronate
- Ibandronate
- Pamidronate
- Risedronate
- Tiludronate
- Zoledronic acid
Биофлавоноидни деривати
Те подобряват метаболизма в костната тъкан и инхибират костната резорбция.
- Ipriflavone
Гонадоактивни лекарства
Естрогени
За профилактика на постменопаузалната остеопороза средство на избор е хормоналната заместителна терапия с естрогени или комбинацията от естрогени и прогестерон. Естрогените спират костната загуба и намаляват риска от костни фрактури. Продължителното лечение с естрогени обаче крие редица рискове, например повишава риска от рак на млечната жлеза, от тромбоемболични усложнения.
Селективни модулатори на естрогенните рецептори
- Raloxifene (Evista)
Селективните модулатори на естрогенните рецептори имитират благоприятните ефекти на естрогена върху костната плътност при жени в менопауза без някои от рисковете, свързани с естрогенната терапия.
Хондропротектори (глюкозаминови лекарства)
Глюкозаминът пряко активира биосинтеза на протеогликани и хиалуронова киселина, което осигурява еластичност на ставния хрущял. Хондропротекторите спират ерозиите и възстановяват ставния хрущял. Те подобряват засегнатите стави при остеопороза.
- Glucosamine hydrochloride
- Glucosamine sulfate
- Flexodon A (glucosamine sulfate/chondroitin sulfate
- Restavit (D-glucosamine hydrochloride)
Стронциеви препарати
- Strontium ranelate
Стронциум намалява костната резорбция. Също така стимулира диференцирането на остеобластите и увеличава репликацията им, което води до увеличаване на синтеза на костна тъкан.
Прочетете за:
Остеопороза
Как се диагностицира остеопороза?