Начало / Актуални теми / Синдром на кубиталния канал (невропатия на лакътния нерв)

Синдром на кубиталния канал (невропатия на лакътния нерв)

авг. 14, 2024

синдром на кубиталния канал

Синдром на кубиталния канал възниква, когато лакътният нерв се притисне или раздразни, докато преминава през кубиталния канал. Представлява невропатия на лакътния нерв (n. ulnaris), причиняваща изтръпване и болка по медиалната повърхност на предмишницата, в безименния и малкия пръст, както и слабост в ръката. Състоянието често се причинява от повтарящо се сгъване на лакътя, продължителен натиск върху лакътя или директна травма в областта.

Къде се намира кубиталният канал?

Кубиталният канал представлява тесен тунел, разположен от медиалната страна на лакътя. Формира се между двете глави на musculus flexor carpi ulnaris (лакътен сгъвач на китката). Покривът на канала се образува от апоневрозата (фиброзната връзка), която свързва двете глави на мускула.

В областта на лакътя улнарният нерв преминава през лакътната бразда (sulcus n. ulnaris) между медиалния епикондил на раменната кост и олекранона (израстъка на лакътната кост). След това навлиза в кубиталния канал под апоневрозата.

Кубиталният тунел служи за защита на лакътния нерв, но тъй като е тясно пространство, нервът може лесно да се притисне или раздразни, което води до синдром на кубиталния тунел.

Улнарният нерв инервира медиалната страна на предмишницата, улнарната страна на дланта, малкия пръст и лакътната половина на безименния пръст. Той доставя двигателни клонове към m. flexor carpi ulnaris, m. flexor digitorum profundus на малкия и безименния пръст, хипотенарните мускули, m. adductor pollicis brevis, всички mm. interossei и третия и четвъртия лумбрикален мускул.

Какви са причините за синдром на кубиталния канал?

Множество причини могат да доведат до компресия и дразнене на лакътния нерв в кубиталния тунел. Най-честите са:

  • повтарящо се сгъване на лакътя

По време на флексия на лакътната става лакътният нерв се разтяга. Дейности, които включват продължително или повтарящо се сгъване на лакътя, могат да причинят дразнене и увреждане на улнарния нерв. Например: шофиране, говорене по телефон, писане със свит лакът, свирене на музикален инструмент или сгъване на лакътя по време на сън.

  • директна травма

Директен удар от вътрешната страна на лакътя може да причини притискане на улнарния нерв. Това обикновено води до временен дискомфорт, но повтарящата се или тежка травма може да доведе до по-трайна компресия на нерва.

Постоянното облягане на лакътя или продължителният натиск върху лакътя може да притисне нерва с течение на времето.

  • анатомични особености

Някои хора имат естествено по-тесен кубитален тунел, което може да ги предразположи към компресия на лакътния нерв.

Костни шипове или други структурни промени в лакътя, например от артрит, могат да стеснят кубиталния тунел и да увеличат натиска върху лакътния нерв.

Хипертрофия на мускулите на предмишницата, може да компресира улнарния нерв, докато преминава през кубиталния тунел.

  • заболявания

Заболявания като артрит, диабетна невропатия или хипотиреоидизъм могат да доведат до възпаление и промени в тъканите около улнарния нерв, увеличавайки риска от синдром на кубиталния тунел. Хората с анамнеза за фрактури или изкълчвания в лакътната става също могат да бъдат изложени на по-висок риск поради промени в анатомията на лакътя.

Какви са симптомите при синдром на кубиталния тунел?

Симптомите могат да варират в зависимост от тежестта на притискането на нерва и продължителността на състоянието. Характерни признаци са:

  • изтръпване и мравучкане

Характерен симптоми е появата на изтръпване и мравучкане в малкия пръст и медиалната половина на безименния пръст, особено когато лакътят е свит. Това усещане може да се появява и да изчезва първоначално, но може да стане постоянно с течение на времето.

  • болка

Болката може да се усети от вътрешната страна на лакътя и може да се разпространява надолу към предмишницата и ръката. Някои хора изпитват слаба болка, докато други могат да почувстват остра, пронизваща болка.

  • слабост в ръката

С напредване на състоянието може да се развие слабост в ръката, което затруднява изпълнението на задачи, които изискват фини двигателни умения, като закопчаване на риза или писане. Силата на захващане също може да бъде засегната, което води до затруднено задържане на предмети.

  • мускулна хипотрофия

В тежки случаи продължителната компресия на улнарния нерв може да доведе до хипотрофия на интеросейните и лумбрикалните мускули на IV и V пръст, които контролират движенията на пръстите.

  • деформация на пръстите тип „граблива птица“

В напреднал стадий може да настъпи деформация на пръстите и ръката тип „граблива птица“. Налице е хипотрофия на хипотенара, флексия на крайните фаланги на IV и V пръст, абдукция и хиперекстензия на основните фаланги.

Как се поставя диагнозата?

Диагностицирането на синдрома на кубиталния тунел се основава на данните от анамнезата, физикалния преглед и диагностичните тестове. По време на физикалния преглед лекарят може да проведе провокативни тестове, за да предизвика изтръпване и да оцени мускулната сила в ръката.

За оценка на функцията на улнарния нерв и тежестта на състоянието може да се извърши електромиография (ЕМГ). Образни изследвания, като рентгенография и ядрено-магнитен резонанс, могат да бъдат проведени за оценка на анатомичната област и за изключване на друга патология, като костни аномалии, артрит, предишни фрактури.

Какво е лечението при синдром на кубиталния канал?

Лечението зависи от тежестта на симптомите и степента на притискане на нерва. Бива консервативно и хирургично.

Консервативно лечение

Прилага се при леки до средно тежки случаи и включва:

  • промяна на активността

Избягването на дейности, които изострят симптомите, като продължително сгъване на лакътя или директен натиск върху него, е от решаващо значение.

  • носене на шина

Носенето на шина, за да поддържате лакътя изправен, особено по време на сън, може да намали натиска върху улнарния нерв.

  • физиотерапия

Упражненията за разтягане и укрепване могат да подобрят гъвкавостта и силата на мускулите около лакътя, намалявайки компресията на нервите.

  • противовъзпалителни лекарства

Нестероидните противовъзпалителни лекарства (НСПВС) могат да помогнат за намаляване на болката и възпалението.

Хирургично лечение

Провежда се при тежки случаи с болкова симптоматика и хипотрофия на хипотенара. Има различни методи на хирургично лечение, например: оперативна декомпресия на нерва, транспониране на улнарния нерв, медиална епикондилектомия и др.

Прочетете за:
Улнарен нерв (Nervus ulnaris) – анатомия