Начало / Актуални теми / Тарзални кости (задноходилни кости) – анатомия

Тарзални кости (задноходилни кости) – анатомия

мар. 24, 2025

тарзални кости

Тарзалните кости са група от седем кости на ходилото, които образуват задната част на крака. Тези кости играят решаваща роля за движението, носенето на тежестта на тялото и стабилността. Тяхната сложна анатомична структура и артикулация осигуряват правилната походка и поддържането на баланс.

Анатомия на тарзалните кости

Задноходилните кости се разделят на две групи въз основа на тяхното местоположение:

  • проксимални тарзални кости – те включват две кости: скочна кост (талус) и петна кост (калканеус), които образуват задната част на стъпалото и се съчленяват с тибията и фибулата.
  • дистални тарзални кости – те включват пет кости: кубовидна, ладиевидна и три клиновидни кости, които се свързват с метатарзалните кости.

Скочна кост (талус)

Талусът се намира над петната кост и играе ключова роля в движението на глезена. Състои се от три части: тяло, шийка и глава. Свързва се с костите на подбедрицата (тибията и фибулата) в глезенната става, позволявайки дорзална и плантарна флексия на стъпалото. Главата на скочната кост се съчленява с ладиевидната кост, а долната повърхност на костта се свързва с петната кост.

Петна кост (калканеус)

Калканеусът е най-голямата тарзална кост и образува петата на крака. Разполага се под и зад скочната кост. Осигурява здрава основа при ходене и поема удара от телесното тегло по време на движение. Към задната повърхност на калканеуса се прикрепва ахилесовото сухожилие, а към долната повърхност – дългата плантарна връзка. Предната повърхност на костта се съчленява с кубовидната кост, а горната й повърхност с талуса.

Ладиевидна кост (навикуларна кост)

Ладиевидната кост се намира в областта на вътрешния ръб на ходилото. С проксималната си повърхност се свързва с талуса, а с дисталната си повърхност се свързва с трите клиновидни кости. Чрез страничната си повърхност се свързва с кубовидната кост. Ладиевидната кост допринася за медиалния надлъжен свод на стъпалото, като помага да се поддържа формата му и да се абсорбира удара.

Кубовидна кост

Кубовидната кост се намира в страничната част на ходилото. Разполага се странично от латералната клиновидна кост и ладиевидната кост, пред петната кост и зад четвърта и пета предноходилни кости. Свързва се чрез стави с всички съседни кости. Помага за стабилизиране на страничния свод на стъпалото.

Клиновидни кости (медиална, междинна и странична)

Тези три клиновидни кости се намират в средната част на ходилото и се съчленяват с ладиевидната кост отзад и първите три метатарзални кости отпред. Латералната клиновидна кост се допира до кубовидната и основата на четвъртата метатарзална кост. Клиновидните кости се съчленяват както помежду си, така и със съседните кости. Помагат за поддържане на напречния свод на стъпалото и допринасят за гъвкавостта и стабилността по време на движение.

Функции на тарзалните кости

Тарзалните кости изпълняват множество функции, включително:

  • носене на тежестта на тялото – тарзалните кости, особено петната и скочната кост носят тежестта на тялото и помагат за поддържане на баланса.
  • поглъщане на удар – тарзалните кости помагат за абсорбиране и разпределение на ударните сили, упражнявани върху стъпалото по време на ходене, бягане и скачане, намалявайки напрежението върху ставите и меките тъкани.
  • подвижност и движение – ставите между тарзалните кости позволяват сложни движения на стъпалото, които са необходими за ходене и бягяне.
  • поддържане на свода – тарзалните кости допринасят за поддържането на свода на ходилото и намаляват напрежението върху мускулите и връзките.

Често срещани проблеми

Поради тяхната роля в движението и носенето на тежестта на тялото, тарзалните кости са податливи на различни увреждания:

  • фрактури – възникват често при травми, като петната и скочната кост са особено уязвими
  • тарзална коалиция – това е вродено състояние, при което две или повече тарзални кости са абнормно слети, което води до ограничено движение и болка.
  • плантарен фасциит – въпреки че не е директно нараняване на тарзалните кости, това състояние засяга петата и свода, причинявайки болка поради възпаление на плантарната фасция.
  • артрит – може да възникне поради травми, дегенеративни промени или инфекция в ставите между тарзалните кости, което води до скованост и дискомфорт.
  • плоско стъпало – може да се дължи на промени в тарзалните кости.

Прочетете за:
Болести на ходилото