Начало / Мъжко здраве / Причини за стерилитет при мъжете

Причини за стерилитет при мъжете

юли 18, 2024

стерилитет при мъжете

Освен тестикуларните причини за стерилитет, които разгледахме в първата част на статията, безплодието при мъжете може да се дължи и на много пре- и посттестикуларни пличини.

Претестикуларни причини за стерилитет при мъжете

Претестикуларен означава, че проблемът с плодовитостта е извън репродуктивната система. Най-честите претестикуларни причини са:

Заболявания на хипоталамуса

  • синдром на Kallmann – генетично заболяване, при което има недостатъчност в производството на гонадотропин-освобождаващ хормон (GnRH) от хипоталамуса.
  • изолиран дефицит на лутеинизиращ хормон (ЛХ)
  • изолиран дефицит на фоликулостимулиращ хормон (ФСХ).

Заболявания на хипофизата

Нарушения на хипофизата, при които е засегната способността на хипофизната жлеза да произвежда лутеинизиращ хормон (LH) и фоликулостимулиращ хормон (FSH). Например:

  • тумори на хипофизата
  • инфилтративни заболявания – саркоидоза
  • хирургични операции
  • лъчетерапия
  • хиперпролактинемия – повишените нива на пролактин (често поради пролактином) могат да инхибират секрецията на GnRH, което води до намалени нива на LH и FSH и следователно ниско производство на тестостерон.

Системни заболявания

Хронични заболявания: състояния като диабет, цироза на черния дроб, бъбречна недостатъчност или тежки инфекции могат да нарушат хормоналната ос и да повлияят на производството на сперматозоиди.

Затлъстяване: излишната мастна тъкан може да доведе до хормонален дисбаланс, като например повишени нива на естроген, което може да потисне секрецията на GnRH.

Хипертиреоидизъм: повлиява хипофизарната и тестикуларната функция като промена секрецията на рилизинг хормоните и повишава нивото на конверсия на андрогените в естрогени.

Лекарствени средства

Някои лекарства, включително анаболни стероиди, опиоиди, антипсихотици и антихипертензивни средства, могат да повлияят хипоталамо-хипофизно-репродуктивната ос.

Приемът на високи дози кортикостероиди за лечение на заболявания като астма, ревматоиден артрит, улцерозен колит и др. потиска секрецията на ЛХ и може да причини вторична тестикуларна дисфункция с намаляване на сперматогенезата.

Други претестикуларни причини:

  • хроничен стрес -може да повлияе на освобождаването на GnRH
  • недоимъчното хранене и прекомерното физическо натоварване също могат да променят хормоналния баланс.

Посттестикуларни причини за стерилитет при мъжете

Посттестикуларните причини се отнасят до проблеми, които възникват след производството на сперматозоиди в тестисите, засягащи транспортирането, съхранението и еякулацията на спермата. Ето някои посттестикуларни причини:

Заболявания, водещи до нарушен транспорт на сперматозоиди:

  • запушване канала на надсеменника (ductus epididymidis) и невъзможност за придвижване на сперматозоидите до семепровода. Може да възникне поради инфекции на епидидима с последващо цикатризиране, вродени аномалии (киста, стриктура) или травма.
  • вродена липса (агенезия) на семепровод (ductus deferens).
  • увреждане на семепроводите – те могат да бъдат наранени, лигирани или прерязани по погрешка при операция по повод ингвинална херния, варикоцеле и др.
  • запушване на еякулаторния канал (ductus ejaculatorius) – намира се в простатата и пренася сперматозоидите от семепровода към уретрата. Причините може да варират от кисти, инфекции или структурни аномалии.

Нарушения на еякулацията

  • ретроградна еякулация: спермата навлиза в пикочния мехур, вместо да излиза през пениса по време на еякулация.
  • преждевременна еякулация: еякулация, настъпваща твърде рано по време на полов акт, преди или непосредствено след проникване, което може да наруши доставянето на сперма.

Сексуална дисфункция при мъжа

Намаленото сексуално желание, еректилната дисфункция, аноргазмията са потенциално лечими причини за безплодие при мъжете.

Други причини за стерилитет при мъжете са:

  • множествена склероза, травми на гръбначния мозък – може да се увредят нервите, които са от съществено значение за еякулацията.
  • хипоспадия, еписпадия – вродени аномалии, при които отворът на уретрата се намира на нетипично място. Това може потенциално да повлияе на плодовитостта, ако пречи на правилното доставяне на сперма в женския репродуктивен тракт.
  • антиспермални антитела – в случаите, когато кръвно-тестисната бариера е компрометирана поради травма, операция, инфекция или вродени аномалии, сперматозоидите могат да влязат в контакт с имунната система, предизвиквайки имунен отговор, който произвежда антиспермални антитела. Те могат да нарушат подвижност на сперматозоидите, да причинят слепването им или да увредят мембраните им. Могат да попречат на сперматозоидите да проникнат в яйцеклетката, което води до безплодие.

Прочетете за:
Причини за безплодие при мъжете от страна на тестисите

Последни публикации