Мускулната хипотония представлява понижен мускулен тонус. Изразява се в намалено съпротивление на мускула при неговото пасивно разтягане. Нормално мускулите никога не са напълно релаксирани. Те имат известно напрежение (тонус), което се усеща като съпротивление при движение.
В резултат на мускулната хипотония настъпват промени в позата, в консистенцията на мускулите (те са меки и отпуснати), нараства обема на движение на крайниците. Наблюдават се забавени рефлекси, понижена мускулна сила, затруднения в говора, трудно ставане от седнало или легнало положение.
При деца с мускулна хипотония се установява трудно задържане на главата в изправено положение. Забавено е тяхното моторно развитие, като пълзене, хващане на предмети, прохождане. Може да има трудности при сучене, преглъщане. Мускулната хипотония при деца се означава като синдром на „отпуснатото дете“.
Мускулната хипотония може да бъде генерализирана или ограничена.
Генерализираната мускулна хипотония се дължи на увреждане на малкия мозък. Пониженият мускулен тонус може да бъде от страната на малкомозъчното увреждане или да е двустранен.
Ограничена мускулна хипотония се получава при увреждане на: централната нервна система, периферната нервна система, дълбоката сетивност, мускулите.
Мускулната хипотония може да бъде вродена и придобита.
Причини за мускулна хипотония:
- генетични нарушения: синдром на Марфан, синдром на Даун, болест на Тей-Сакс, синдром на Прадер-Уили, мескулна дистрофия, болест на Ниман-Пик, тризомия 13, спинална мускулна атрофия и др.
- церебрална парализа
- вроден хипотиреоидизъм.
- миастения гравис
- инфекциозни заболявания – енцефалит, менингит, ботулизъм, полиомиелит, синдром на Гилен-Баре, сепсис.
- съдови заболявания – артерио-венозни малформации, кръвоизливи, синдром на Валенберг
- интоксикации – с олово, талий.
- метаболитни нарушения – керниктер
- медикаменти – невролептици, литий, антидепресанти
- черепно-мозъчни и гръбначно-мозъчни травми
- увреждане на мускулите (миопатии)
- множествена склероза и др.