Хронично белодробно сърце (cor pulmonale chronicum) възниква в резултат на белодробна хипертония (повишено налягане в белодробните артерии) вследствие на заболявания на белите дробове и техните съдове. Настъпва уголемяване (хипертрофия) и разширяване (дилатация) на дясната камера на сърцето, като може да се развие и дясна сърдечна недостатъчност.
Най-често боледуват мъже на възраст над 40 години. 90 % от болните страдат от хронично заболяване на белите дробове – хроничен бронхит, белодробен емфизем, бронхиална астма и др.
Какви са причините за хронично белодробно сърце?
Заболяванията, които водят до хронично белодробно сърце (ХБС) се разделят на три групи:
Заболявания на бронхите и алвеолите на белите дробове, които водят до хипоксемия – понижено съдържание на кислород в кръвта:
- хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ)
Хроничната обструктивна белодробна болест е клинична изява на хроничен бронхит и/или белодробен емфизем. Протича с хронична кашлица, отделяне на храчки, хриптене, задух. Тя е най-честата причина за cor pulmonale (над 80 % от случаите)
- бронхиална астма
- белодробна фиброза при: туберкулоза, силикоза, пневмокониоза, други белодробни инфекции, бронхиектазии, кистична фиброза (муковисцидоза)
- белодробна грануломатоза при: саркоидоза, склеродермия, лупус еритематодес, дерматомиозит
- вродена поликистоза на белия дроб
- белодробна резекция.
Заболявания, които пречат на нормалните движения на гръдния кош и водят до хиповентилация:
- кифосколиоза и други деформации на гръдния кош
- масивни плеврални сраствания
- синдром на Пикуик (Pckwick) – има екстремно затлъстяване и алвеоларна хиповентилация
- торакопластика
- нервно-мускулни заболявания – синдром на Гилен-Баре, миастения гравис, двустранна диафрагмална парализа.
Заболявания на белодробните съдове:
- първична белодробна хипертония
- полиартериитис нодоза и други артериити на белодробната артерия
- хроничен белодробен тромбоемболизъм
- сърповидно-клетъчна анемия
- притискане на белодробните артерии от тумор в медиастинума, аневризма на аортата.
Как възниква хроничното белодробно сърце?
Основна роля за възникването на хронично белодробно сърце има повишеното налягане в белодробните артерии (пулмонална хипертония). Трите основни фактора, които водят до пулмонална хипертония са: спазъм на белодробните артериоли, промени в морфологията на съдовата стена, повишена склонност към тромбообразуване.
Повишеното налягане в белодробните артерии е причина за обременяване на дясната камера на сърцето. По време на систола тя трябва да изтласка кръв в белодробната артерия срещу повишено съпротивление. В резултат дясната камера хипертрофира и дилатира, а по-късно дясното предсърдие също хипертрофира и дилатира – развива се деснокамерна сърдечна недостатъчност.
В компенсиран стадий на хронично белодробно сърце се наблюдават симптоми на основното заболяване (най-често ХОББ) и прояви на белодробна хипертония.
В декомпенсиран стадий на заболяването настъпва дихателна недостатъчност и десностранна сърдечна недостатъчност.