Начало / Актуални теми / Клацид (кларитромицин) – какво лекува?

Клацид (кларитромицин) – какво лекува?

ное. 18, 2024

клацид

Клацид (кларитромицин) е широко използван антибиотик, принадлежащ към класа на макролидите. Използва се за лечение на голямо разнообразие от бактериални инфекции като остър отит, фарингит, тонзилит, кожни инфекции и инфекция с Helicobacter pylori.

Какво представлява Клацид и как действа?

Клацид съдържа активната съставка кларитромицин, полусинтетичен макролиден антибиотик, получен от еритромицин. Кларитромицинът първо се метаболизира до 14-ОН кларитромицин, който е активен и действа синергично с изходното съединение.

Механизъм на действие

Klacid действа, като пречи на бактериите да синтезират основни протеини. Без тези протеини бактериите не могат да растат и да се размножават, което позволява на имунната система да елиминира инфекцията по-ефективно.

Клацидът прониква през клетъчната стена на бактериите и обратимо се свързва с 50S субединицата на бактериалната рибозома. Това предотвратява процеса на транслокация и блокира белтъчния синтез. Като спира протеиновия синтез, кларитромицинът инхибира бактериалния растеж, което го прави бактериостатичен срещу повечето чувствителни организми. При по-високи концентрации или срещу особено чувствителни бактерии може да има бактерициден ефект.

Срещу кои бактерии е ефективен Клацид?

Кларитромицинът е ефективен срещу широк спектър от бактерии, включително:

  • грам-положителни бактерии – Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae, S. pyogenes, Corynebacterium diphtheriae.
  • грам-отрицателни бактерии – Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis, Bordetella pertussis, Legionella pneumophila, Campylobacter
  • някои атипични патогени и други микроорганизми – Mycoplasma pneumoniae, Ureaplasma, Legionella pneumophila, Chlamydia pneumoniae, Helicobacter pylori, Toxoplasma gondii.   

Какво лекува Клацид?

Основните показания за приложение на Klacid са:

Инфекции на дихателните пътища

Кларитромицинът се използва широко за лечение на инфекции на горните и долните дихателни пътища:

  • фарингит и тонзилит
  • остър синуит
  • остър или обострен хроничен бронхит
  • пневмония – пневмония, придобита в обществото, включително атипични пневмонии, причинени от Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia pneumoniae и Legionella pneumophila.

Инфекции на кожата и меките тъкани

Ерадикация на Helicobacter pylori

Clarithromycin се прилага в комбинираната терапия за лечение на пептични язви, свързани с Helicobacter pylori. Например тройната комбинация включва: кларитромицин + амоксицилин (или метронидазол) + инхибитор на протонната помпа (напр. омепразол).

Други показания са:

  • ушни инфекции – използва се при остър среден отит, особено при деца или възрастни, алергични към пеницилини.
  • зъбни инфекции – понякога се предписва за одонтогенни инфекции (периодонтит, периостит), особено при пациенти с алергия към пеницилин.
  • стомашно-чревни инфекции – лечение на Campylobacter jejuni ентерит в случаите, когато са показани макролиди.
  • коклюш (магарешка кашлица)
  • дифтерия – като допълнителна терапия
  • профилактика и лечение на туберкулоза (Mycobacterium avium) при пациенти с ХИВ/СПИН.
  • профилактика на бактериален ендокардит.

Как се приема Klacid?

Предлага се под формата на таблетки 250 mg, перорална суспензия и таблетки 500 mg с удължено освобождаване.

Клацид трябва да се приема точно както е предписал лекуващия лекар.

Стандартната доза за възрастни и деца над 12 години е 250 mg до 500 mg два пъти дневно в продължение на 7-14 дни, в зависимост от тежестта на инфекцията.

Таблетки с удължено освобождаване се приемат веднъж дневно по една таблетка от 500 mg. При тежки инфекции дозата може да се повиши до 1000 mg (2 таблетки от 500 mg) веднъж дневно.

Педиатричната доза се определя според теглото, обикновено 7,5 mg/kg два пъти дневно.

Таблетките не трябва да се чупят или дъвчат, тъй като това може да повлияе на абсорбцията на лекарството, особено за таблетките с удължено освобождаване. Трябва да се поглъщат цели с чаша вода.

Формите с редовно освобождаване могат да се приемат със или без храна. Таблетки с удължено освобождаване трябва да се приемат с храна, за да се подобри абсорбцията.

Спазвайте постоянни интервали между дозите (напр. на всеки 12 часа за дози с двукратен прием).

Прочетете за:
Странични ефекти на Клацид
Макролиди – видове

Последни публикации