Значителното повишаване на вътречерепното налягане може да предизвика херниране (вклиняване) на някои мозъчни структури в естествените отвори на черепа – под falx cerebri, през tentorium cerebelli или през foramen magnum.
Мозъчното вклиняване изисква ранна диагностика и бързо лечение, за да се предотврати фатален изход.
Има много фактори, които могат да предразположат към повишено вътречерепно налягане и херниране на мозъка. Такива са например: мозъчен тумор, абсцес, киста, хематом, травма и др.
Вклиняването на мозъка може да доведе до неговото увреждане, до притискане на краниалните нерви и съдове или запушване на нормалната циркулация на ликвора.
Какви видове вклиняване на мозъка има?
В зависимост от отвора, през който се извършва хернирането на мозъка се различават:
Субфалксово вклиняване
Субфалксово херниране се наблюдава най-често при едностранни челни тумори, при които е възможно цингуларната гънка (gyrus cinguli) да се вмъкне под долния край на falx cerebri. Това е най-често срещаният тип мозъчна херния.
Често липсват симптоми, но при компресия на предната мозъчна артерия (a. cerebri anterior) се появяват неврологични симптоми – контралатерална хемипареза предимно за долния крайник, тазоворезервоарни нарушения, гърчове и кома.
Тонзиларно малкомозъчно вклиняване
Получава се херниране на малкомозъчните тонзили в големия тилен отвор (foramen occipitale magnum). В резултат на това се притиска продълговатия мозък. Развива се главоболие, вратна ригидност, нарушение на съзнанието, на дихателната и сърдечната дейност с фатален изход.
Вклиняване на малкомозъчните тонзили се наблюдава често при тумори в задната черепна ямка, мозъчен оток и др.
Транстенториално (темпорално) вклиняване – бива два вида:
- транстенториално десцендентно темпорално вклиняване – бива латерално и централно
Латерално транстенториално херниране се наблюдава при тумори, големи кръвоизливи, абсцеси в темпоралната ямка. При него медиалния край на темпоралния лоб uncus gyri hippocampi се вмъква под ръба на tentorium cerebelli и притиска средния мозък. Установява се: ипсилатерална лезия на n. oculomotorius, зеницата е разширена и нереагираща, контралатерална хемипареза, тонични гърчове, мозъчен инфаркт в тилната област, поради компресия на задната мозъчна артерия, нарушение на съзнанието и възможен фатален изход.
При централно транстенториално херниране е налице спускане на междинния мозък, средния мозък и моста през тенториалния хиатус. Притискат се структурите на междинния мозък и мозъчния ствол. Наблюдават се симетрично разширени и неподвижни зеници, промяна на дишането от тип Cheyne-Stokes към нерегулярно по честота и амплитуда, нарушаване на съзнанието.
- транстенториално асцендентно вклиняване
При него части от малкия мозък се вклиняват в incisura tentorii. Среща се рядко при тумори в задната черепна ямка. Развива се оклузивна хидроцефалия, лезия на n. oculomotorius, погледни парализи във вертикална посока и др.
Прочетете за:
Симптоми на повишено интракраниално налягане