Виртуалната колоноскопия представлява компютърно-томографско изследване, при което се получават данни за вътрешния контур на дебелото черво. Методът е неинвазивен и с висока диагностична стойност, тъй като се заснемат органите в много тънки срезове и отчитат дори минималните атипични промени в тъканите. Могат да бъдат установени също и налични изменения в околните лимфни възли, притиснати от дебелото черво органи и други.
Показания за извършване на виртуална колоноскопия:
Виртуална колоноскопия може да бъде извършена в следните случаи:
- Диагностика на доброкачествени образувания (полипи)
- Диагностика на рак на дебелото черво
- Изследването се препоръчва да се провежда веднъж на всеки 5 години с профилактична цел като част от скринингова програма за превенция на злокачествени заболявания
– при хора над 50 години
– при хора с рискови фактори (тютюнопушене, алкохол, затлъстяване, заседнал начин на живот, наследственост, захарен диабет, лъчелечение) – над 40 години. - При наличие на симптоми като коремна болка, диария, редуване на запек с диария, мелена (кръв в изпражненията), драстична загуба на тегло, анемия и ниски стойности на желязо в кръвта.
Техника на извършване:
Предварителна подготовка
В деня преди изследването се спазва диета, включваща течности (бульон, чай, плодов или зеленчуков сок). Важно е дебелото черво да бъде изпразнено, поради което се приема лаксатив следобеда преди изследването.
Виртуална колоскопия се провежда по следния начин:
- Пациентът е легнал по гръб, по корем или настрани върху специална маса.
- Понякога се въвежда бутилскополамин интравенозно с цел да се потисне мускулната активност в областта.
- В ануса се поставя помпичка, през която се въвежда въздух. По този начин дебелото черво се раздува и внимателно се изглаждат гънките му. Това позволява да се извърши обстоен оглед на всички анатомични структури.
- Масата, на която лежи пациентът, преминава през гентрито на компютърния томограф, при което се заснемат тъканни срезове на червото и околните структури. Пациентът е необходимо да задържи дъха си по време на заснемането според указанията на лекаря.
- Получените образи са триизмерни и високоинформативни – определят се разположението на дебелото черво, дебелината на стената му, патологични формации в лумена на червото, увеличени лимфни възли.
Предимства на виртуалната колоноскопия в сравнение с конвенционалната:
- По-малко дискомфорт за пациента, тъй като не се въвежда колоноскоп през ануса в дебелото черво.
- По-кратък възстановителен период, тъй като не е необходима обща анесетзия.
- По-точни и детайлни образи в сравнение с конвенционалните, получени с бариев контраст.
Недостатъци на виртуалната колоноскопия
- Основен недостатък на метода е невъзможността да се вземат тъканни проби за биопсия
- С виртуална колоноскопия могат да се пропуснат полипи по-малки от 10 мм, докато чрез конвенционална колоноскопия се откриват всички полипи, независимо от размера им.
Усложнения след виртуална колоноскопия:
При виртуалната колоноскопия съществуват следните рискове:
- Не се препоръчва да се извършва при бременни, поради лъчевото въздействие върху плода.
- С внимание се прилага при болни със захарен диабет, поради необходимоостта от продължително гладуване преди изследването.
Автор: д-р Д. Илев