Гениталният херпес се причинява от Херпес симплекс вирус (HSV) тип 1 и тип 2. Заразяването става при полов контакт – вагинален, анален, орален. При мъжете най-често се засяга главичката на пениса, препуциума и отвора на уретрата. При жените локализацията на гениталния херпес е върху срамните устни, клитора, влагалището и маточната шийка. Главният симптом е появата на 5-10 групирани мехурчета (везикули) върху зачервена кожа. Мехурчетата се пукат и се оформят еризии, които по-късно се покриват с крусти. Други възможни симптоми са болка, сърбеж, фебрилитет, увеличени лимфни възли.
При първото заразяване с херпесния вирус настъпва първична херпесна инфекция. Симптоматиката продължава 15-20 дни. След оздравяване вирусът остава в нервните ганглии в латентно състояние. При стрес или отслабена имунна защита, херхесният вирус може да се активира и да настъпи рецидив. Характерно за рецидивиращият генитален херпес е, че има кратка продължителност (5-10 дни) и в повечето случаи протича субклинично – без мехурчета и със слабо изразени симптоми.
Как се провежда лечение на генитален херпес?
За лечение на генитален херпес се използват нуклеозидни аналози. Те предизвикват дефекти в репликацията на вирусната ДНК. Основни представители са:
- Ацикловир (Aciclovir) – това е най-широко прилаганият антивирусен препарат. Показан е при всички заболявания, причинени от HSV-1, HSV-2 и VZV.
Оралният Ацикловир действа ефективно, ако лечението е започнало в първите 48 часа след първите симптоми. При пациенти със слабо изразени признаци на генитален херпес или с давност на заболяването повече от 72 часа не е уместно да се започва лечение с Ацикловир.
Локалният Ацикловир подобрява състоянието по-бързо, но не може да предотврати рецидивите.
Интравенозният Ацикловир се използва за лечение на тежки херпесни инфекции и като супресивно лечение на генитален херпес при пациенти със слаб имунитет.
- Валацикловир (Valaciclovir) – метаболизира се до Ацикловир, има 3 до 5 пъти по-продължителен ефект от Ацикловир
- Фамцикловир (Famciclovir).
Лечение на първичен генитален херпес
Лечението зависи от тежестта на симптоматиката. Пи болни с много тежък генитален херпес се провежда лечение в болнично заведение с венозно приложение на Ацикловир за 5-7 дни.
При пациенти със средно тежка форма на генитален херпес се прилагат следните терапевтични схеми:
- Ацикловир 200 mg – 5 пъти по 2 таблетки на ден за 5 дни
- Валацикловир 500 или 1000 mg – една таблетка дневно за 5-10 дни
- Фамцикловир 250 mg – 3 пъти по една таблетка дневно за 7 дни.
Локално може да се прилага Ацикловир под формата на крем, 5 пъти дневно за 5-7 дни. Ефект има, когато се започне още при първите симптоми на херпес.
Епизодична (интермитентна) терапия
Епизодичната терапия има за цел да облекчи острите симптоми и да намали продължителността на епизода на гениталния херпес. Прилагат се:
- орален Ацикловир 200 mg 5 пъти дневно за 5 дни
- орален Валацикловир 1000 mg еднократно дневно за 3-5 дни.
Супресивна терапия на рецидивиращ генитален херпес
Супресивната терапия намалява възможността заразените индивиди да предават заболяването на своите партньори и редуцира броя на рецидивите. Средство на избор за супресивна терапия е Валацикловир. Той има предимство пред останалите антивирусни препарати поради възможността да се прилага еднократно дневно и доказаната висока ефективност. Продължителността на лечението е 1 до 3 месеца.
При лечението на рецидивиращ генитален херпес се използва имуностимулираща терапия. Препоръчват се следните препарати: Биозин (Biozin), Имунобор (Imunobor), Виузид (Viusid).
Прочетете за:
Инфекции, причинени от Херпес симплекс вирус
Генитален херпес при мъже