Брадикардията се дефинира като състояние, при което се установява абнормно понижено ниво на сърдечната честота – под 60 уд/мин, при норма при здрави индивиди между 60 и 100 уд/мин.
За абсолютна брадикардия се приема сърдечна честота под 40 уд/мин. При силно изразена брадикардия сърцето бие толкова бавно, че не може да отговори на нуждите на тялото. Развиват се симптоми като замаяност, лесна уморяемост, задух, исхемична болка в гърдите, обърканост и трудна концентрация. В зависимост от етиологичните причини има опасност от настъпване на синкоп или кардиоваскуларен колапс и внезапна сърдечна смърт.
Сърцето е кух, мускулест орган, който изпълнява биологичната роля на помпа в сърдечно-съдовата система. Структурно е изградено от лява и дясна половина, всяка включваща предсърдие и камера. Притежава четири клапи – две атрио-вентрикуларни и две полулунни, които контролират посоката на движение на кръвта. Ритмичното сърдечно съкращение се заражда и координира от проводната система на сърцето, което определя и сърдечната честота.
Причини за брадикардия:
- Забавена сърдечна честота нормално се установява при някои здрави хора – например при активно спортуващи и професионални атлети, както и при физиологичен сън. При децата сърдечната честота е по-висока, като по правило колкото по-малко е детето, толкова по-висока е пулсовата честота. Ето защо при кърмачета и малки деца за брадикардия се говори, когато сърдечната честота е под 100 уд/мин.
- Брадикардията може да бъде признак на проблем с възбудно-проводната система на сърцето, поради увреждане на някой от нейните елементи – синусов възел, атрио-вентрикуларен възел, сноп на Хис, мрежа на Пуркиние. Това е по-често срещано при хора на възраст над 65 години, при които е необходимо да се проведе лечение. Заболявания, които увреждат проводната система, са:
– коронарна болест на сърцето
– миокарден инфаркт
– синдром на болния синусов възел
– ендокардит
– миокардит - Хипотиреоидизъм
- Електролитен дисбаланс (хиперкалиемия)
- Някои медикаменти за лечение на сърдечно-съдови заболявания или хипертония
– бета блокери
– амиодарон
– клонидин
– дигоксин
– блокатори на калциевите канали
– верапамил - Хипоксия
- Хипотермия
- Болка (може да предизвика също и тахикардия)
- Рефлекс на Кушинг (представлява системен отговор на организма към повишено интракраниално налягане, който се изразява в триадата – брадикардия, нарушено дишане и пулсови промени)
- Перикардиална тампонада
- Адренална инсуфициенция
- Тежка обструктивна жълтеница
- Плеврално или перитонеално дразнене
- Рядко инфекция ( например при коремен тиф, Лаймска болест се наблюдава вторична брадикардия).