Вратната ригидност се проява със скованост във врата и невъзможност за движение и сгъване на врата. Изследва се по следния начин: лекарят поставя дланта си зад главата на пациента и се опитва да я наведе напред, при което се усеща пасивна съпротива и невъзможност да се доближи брадичката към гърдите. Вратът е скован, а в легнало положение главата е извита назад, като „забита” във възглавницата.
Вратната ригидност е типичен неврологичен симптом, който е следствие от дифузно дразнене и възпаление на цервикалните нервни коренчета. Важно е да се разграничи от сковаността във врата, която не е свързана с неврологично увреждане. Може да се прояви самостоятелно или в комбинация с други симптоми като главоболие, болка във врата, рамото и/или ръката.
Причини за вратна ригидност (скованост във врата)
Най-честите причини за поява на вратна ригидност включват:
- Менингит
- Менингизъм
- Енцефалит
- Субарахноиден кръвоизлив
- Мозъчен тумор в областта на задната фоса
- Тумор на гръбначния мозък
- Тетанус
- Полиомиелит.
В зависимост от етиологичния фактор вратната скованост се дължи на:
- Сутрешно схващане на врата и раменете поради спане в неудобна за тялото поза
- Спортни травми и наранявания с разкъсване или разместване на междупрешленни дискове – обичайно е придружена с интензивна болка.
- Перманентно излагане на организма на стресови ситуации
- Неудобната работна поза, вредният навик да се говори по телефона като се придържа с рамо също водят до поява на схващане и болки във врата.
- Тортиколис (крива шия) – патологично състояние, което се характеризира с неправилно положение на главата и нейното накланяне на една страна. Може да бъде вродено или придобито в резултат на увреждане на шийни мускули и съдови структури.
- Хематом на мускул стерноклейдомастоидеус
- Инфекциозни причини (вируси, бактерии, гъбички)
– Фарингит
– Тонзилит
– Пневмония
– Дисцит (възпаление на междупрешленните дискове)
– Остеомиелит на шийните прешлени
– Цервикален аденит
– Дентален абсцес
– Ретрофарингеален абсцес
– Спинален епидурален абсцес
– Ювенилен ревматоиден артрит
– Менингит – клиничната картина е силно показателна, като се проявява с гадене, повръщане, фотофобия, обърканост, унасяне, характерни патологични неврологични симптоми
– Полиомиелит
– Тетанус. - Медикаментозни причини: токсини, фенотиазини, стрихнин.