Протезният клапен ендокардит представлява микробна инфекция на сърдечна клапна протеза. Това е най-тежката форма на инфекциозен ендокардит и се свързва с висока смъртност. До 10 % от клапно протезираните пациенти развиват протезен ендокардит.
Различават се два вида протезен ендокардит:
- ранен протезен ендокардит – развива се до 2-рия месец след операцията
- късен протезен ендокардит – развива се след 2-рия месец след операцията.
Какви са причините за протезен клапен ендокардит?
При ранният протезен ендокардит инфектирането може да стане в резултат на директно контаминиране по време на операцията или по хематогенен път през първите дни до седмици след операцията.
Главните причинители на ранният протезен клапен ендокардит са: Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Грам-отрицателни микроорганизми и гъби (кандида, аспергилоза). Микроорганизмите проникват в клапния пръстен и тъканите по протежение на шева в околоклапната област и причиняват образуването на абсцеси.
Късният протезен клапен ендокардит възниква поради придобита в обществото инфекция и причинителите са подобни на тези при инфекциозен ендокардит, развил се върху нативна клапа. Най-честите причинители са стрептококи, стафилококи, ентерококи.
Няколко месеца след клапното протезиране шевовете се покриват с ендотел и микроорганизми не могат да проникнат. При поява на лезия на ендотела, той се оголва и може да се образуват микротромби, формират се стерилни вегетации. При бактериемия микроорганизми могат да се прикрепят към съсирека и да се развие инфекциозен ендокардит.
Какви са симптомите при протезен клапен ендокардит?
Пациентите с протезен клапен ендокардит имат симптоми, подобни на тези при другите видове инфекциозен ендокардит. Най-често се оплакват от висока температура, обща слабост, понижен апетит, загуба на тегло, мускулни и ставни болки. Появяват се симптоми на сърдечна недостатъчност – задух, кашлица, сърцебиене, сърдечни шумове. Често слезката е увеличена. Кожата е блед поради анемия. Други кожни симптоми са: зачервяване на дланите и ходилата, поява на петехии (точковидни кръвоизливи) по конюнктивите, небцето, малки кръвоизливи в ретината (петна на Рот), болезнени възли на Ослер по пръстите.
Какви усложнения са възможни при протезен клапен ендокардит?
Най-честото усложнение на протезния ендокардит е развитието на застойна сърдечна недостатъчност. Други сърдечни усложнения са образуването на перивалвуларен абсцес, интракардиална фистула и перикардит.
Възможни са много други усложнения, които възникват в резултат на образуване на емболи. Например: инсулт, мозъчен абсцес, белодробен абсцес, бъбречен абсцес, септичен артрит, остеомиелит и др.
Как се поставя диагнозата протезен клапен ендокардит?
Ако при клапно протезиран пациент се появят симптоми насочващи към инфекциозен ендокардит се назначават следните изследвания:
- хемокултура – установява микробния причинител в кръвта. Правят се най-малко 3 хемокултури през интервали от поне 30 минути.
- лабораторни изследвания – показват повишена СУЕ, анемия, повишени левкоцити.
- ехокардиография – освен, че доказва вегетациите може да установи наличието на клапна дисфункция.
Какво е лечението?
Лечението на протезния ендокардит бива медикаментозно и комбинирано медикаментозно-хирургично.
Медикаментозното лечение на протеазния ендокардит е по-трудно и често неефективно, тъй като той по-често се причинява от Метицилин-резистентните щамове стафилококи, Грам-отрицателните микроорганизми и гъби.
Медикаментозното лечение се провежда с антибиотици, като изборът на антибиотик зависи от изолирания причинител.
В случай на изолиран Метицилин-резистентен щам стафилококи се препоръчва тройна комбинация (Vancomycin, Rifampicin и Gentamycin) в продължение на 6 и повече седмици.
При изолиране на Метицилин-чувствителни стафилококи се препоръчва курс на лечение с Nafcillin или Oxacillin в комбинация с Rifampicin и Gentamycin.
В случаите на протезен ендокардит, дължащ се на ентерококова или стрептококова инфекция се провежда лечение с Penicillin G и Gentamycin в продължение на 6 седмици.
Хирургично лечение се препоръчва при: пациенти с ранен протезен ендокардит, със сърдечна недостатъчност, при персистираща бактериемия над 5-7 дни след започнато антибиотично лечение, при наличие на околоклапен абсцес, големи подвижни вегетации.
Прочетете за:
Инфекциозен ендокардит
Как се диагностицира ендокардит?