Начало / Актуални теми / Какво представляват еозинофилите и каква е ролята им?              

Какво представляват еозинофилите и каква е ролята им?              

дек. 26, 2024

еозинофили

Еозинофилите са един от петте основни типа бели кръвни клетки (левкоцити). Другите четири типа са неутрофилите, базофилите, моноцитите и лимфоцитите. Те играя важна роля в имунната система на организма, особено в борбата с паразитни инфекции и участват в алергичните реакции.

Еозинофилите съставляват около 1-4% от общия брой бели кръвни клетки при здрав индивид. Състоянието, при което броят на еозинофилите в кръвта е повишен, се нарича еозинофилия, а когато е понижен – еозинопения.

Къде се образуват еозинофилите?

Еозинофилите се образуват в костния мозък, намираща се в плоските кости на тялото, включително гръдната кост, таза и ребрата. Те произхождат от хематопоетичните стволови клетки в костния мозък. Това са мултипотентни стволови клетки, които имат способността да се диференцират в различни видове кръвни клетки, включително червени кръвни клетки, тромбоцити и различните подвидове бели кръвни клетки.

Хематопоетичните стволови клетки се диференцират в миелоидни прогениторни клетки, които са предшественици на миелоидните стволови клетки.

Под въздействието на специфични растежни фактори и цитокини, като интерлевкин 3 (IL-3) и интерлевкин 5 (IL-5), от миелоидните стволови клетки се образуват предшествениците на еозинофилите – миелобластите. Следва процес на узряване, в който от еозинофилните миелобласти последователно се образуват еозинофилни промиелоцити, миелоцити, метамиелоцити и еозинофилни гранулоцити. Напълно зрелите еозинофилни гранулоцити напускат костния мозък и попадат в кръвния поток.

зреене на еозинофили
зреене на еозинофили

В кръвта еозинофилите циркулират между 8 и 12 часа, след което мигрират в тъканите, като стомашно-чревния тракт, белите дробове, кожата. Продължителността им на живот в тъканите е средно 1-2 седмици.

Каква е структурата на еозинофилите?

Тяхната структура има следните характеристики:

  • размер и форма

Еозинофилите са кръгли клетки с диаметър около 12-17 µm. Малко по-големи са от неутрофилите. Формата им е сферична, когато са в кръвта, но могат да изглеждат по-неправилни в тъканите.

  • ядро

Ядрото на еозинофилите се състои от два дяла, които са свързани с тънка хроматинова нишка.

  • цитоплазма

Цитоплазмата на еозинофилите съдържа множество гранули, изпълнени с протеини и ензими, които играят роля в имунната защита и възпалителните реакции. Тези гранули придават на еозинофилите характерно червеникаво, оранжево или розово оцветяване.

В цитоплазмата се намират още клетъчни органели като митохондрии, апарат на Голджи и рибозоми.

  • гранули

Еозинофилните гранули са са два основни вида:

Първични (азурофилни) гранули

Тези гранули съдържат лизозомни ензими. Те са налице в ранните еозинофилни прекурсори, но са по-малко изявени в зрелите еозинофили. Откриват се и в другите бели кръвни клетки.

Вторични (специфични) гранули

Тези гранули са в изобилие в цитоплазмата на зрелите еозинофили. Те съдържат: главен базисен протеин (MBP), еозинофилен катионен протеин (ECP), еозинофилна пероксидаза (EPO), невротоксин, получен от еозинофили (EDN). Тези протеини и ензими играят ключова роля в борбата с паразитните инфекции, модулирането на алергичните реакции и допринасят за увреждането на тъканите при хронично възпаление.

  • повърхностни рецептори

Еозинофилите експресират различни повърхностни рецептори, които им позволяват да взаимодействат с други клетки и да реагират на сигнали. Например: IL-5 рецептори, IgE рецептори, рецептори на комплемента и др.

Какво правят еозинофилите?

Основните функции на еозинофилите са:

Защита срещу паразити

Еозинофилите са ефективни в борбата с паразитни инфекции, особено тези, причинени от хелминти (напр. кръгли червеи, тении и метили). Те се прикрепват към повърхността на паразита и отделят токсични протеини и ензими, които могат директно да го увредят и убият.

Алергични реакции

Еозинофилите играят основна роля в реакциите на свръхчувствителност и алергичните състояния, като астма, сенна хрема и екзема. Когато се активират по време на алергичен отговор, те освобождават възпалителни медиатори, като хистамини, левкотриени и цитокини, които допринасят за симптомите на алергия.

Регулиране на имунния отговор

Еозинофилите помагат за регулиране на имунния отговор. Те влияят върху активността на други имунни клетки, като мастоцити, базофили и Т-клетки, чрез освобождаване на цитокини и хемокини. Те помагат за регулиране на баланса между провъзпалителните и противовъзпалителните сигнали по време на имунните отговори.

Участват в ремоделирането и възстановяването на тъканите

В някои случаи еозинофилите допринасят за възстановяването на тъканите чрез освобождаване на растежни фактори като трансформиращ растежен фактор-бета (TGF-β). Прекомерното активиране на еозинофилите обаче може да доведе до увреждане на тъканите.

Еозинофилите имат роля още при:

  • хронични възпалителни процеси, като хронична еозинофилна пневмония или еозинофилен езофагит. Еозинофилите допринасят за продължително възпаление и увреждане на тъканите.
  • автоимунни заболявания, като системен лупус еритематозус (SLE) и еозинофилна грануломатоза с полиангиит
  • защитата от бактерии – възможна е бактериална фагоцитоза от еозинофили, но е по-малко ефективна от тази при неутрофилите
  • при някои видове рак еозинофилите могат да стимулират, а при други да инхибират прогресията на тумора. Тумори, свързани с еозинофили са например: лимфом на Ходжкин, стомашен карцином, недребноклетъчен белодробен рак.

Прочетете за:
Причини за повишени еозинофили
Причини за понижени еозинофили