Еозинофилният езофагит (EoE) е хронично имуномедиирано заболяване, което засяга хранопровода. Характеризира се с натрупване на еозинофили в лигавицата на хранопровода, което може да причини възпаление и увреждане.
Еозинофилният езофагит засяга както деца, така и възрастни пациенти. Той причинява симптоми идентични на тези при гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ), като проблеми с преглъщането и болка зад гръдната кост. Едва през 1993-1994 ЕоЕ започва да се разпознава като отделно заболяване, когато множество проучвания описват неговите характерни клинични, ендоскопски и хистологични особености.
Какви са причините за еозинофилен езофагит?
Точната причина за появата на ЕоЕ е неизвестна. Учените смятат, че състоянието се причинява от алергична реакция към определени храни или вещества в околната среда. Допуска се, че наследствеността също има значение.
Фактори, които увеличават риска от развитие на еозинофилен езофагит са:
- хранителна алергия
Най-честата причина за EoE е реакция към специфични храни. Не е ясно обаче как и защо определени храни задействат натрупването на еозинофили в лигавицата на хранопровода, както и защо тази реакция се наблюдава при някои хора, а при други не.
Храните, които най-често причиняват алергична реакция, водеща до EoE, са мляко, яйца, пшеница, соя, фъстъци, риба и миди.
- други алергии
Хората с алергии към алергени от околната среда (полени, плесен, домашен прах), астма, екзема, атопичен дерматит или алергичен ринит са изложени на по-висок риск от развитие на EoE.
- генетични фактори
Изследвания показват, че специфични генетични варианти, като тези в гена CAPN14, са свързани с EoE. Ако някой от вашето семейство има EoE, може да сте изложени на по-висок риск.
- пол – EoE засяга 3 пъти повече мъже, отколкото жени.
- сезонност – някои пациенти забелязват, че техните симптоми се влошават през пролетта и лятото, когато изпитват сезонни алергии.
Какви са симптомите на еозинофилен езофагит?
Основният симптом е затрудненото преглъщане. Другите симптоми варират според възрастта:
При кърмачета и малки деца:
- затруднено хранене – регургитация (връщане на храна от хранопровода в устата) или отказ от храна
- слабо наддаване на тегло и лош растеж
- раздразнителност.
При големи деца и възрастни:
- дисфагия – затруднено преглъщане, особено на твърди храни
- засядане на храна в хранопровода
- рефлукс – киселина от стомаха се връща обратно в хранопровода, причинявайки усещане за парене или болка зад гръдната кост
- болка в горната част на корема.
Какви усложнения могат да настъпят?
Ако не се лекува, EoE може да доведе до някои усложнения:
- образуване на стриктура (стеснение) на хранопровода
- засядане на храна в стеснения хранопровод, което може да наложи спешна медицинска намеса, като ендоскопско отстраняване.
- повишен риск от перфорация
- недохранване и загуба на тегло
- психосоциално въздействие.
Как се поставя диагнозата?
Диагностицирането на EoE се основава на комбинацията от следните методи:
- данни от анамнезата – наличие на хранителна или друг вид алергия, наличие на близък роднина с ЕоЕ.
- клиничните симптоми – дисфагия, болка в горната част на корема
- лабораторни изследвания – при част от пациентите се установяват повишени еозинофили, повишен еозинофилен катионен протеин и повишен IgE в кръвта.
- горна ендоскопия – езофагогастродуоденоскопия
При това изследване с помощта на ендоскоп се оглежда лигавицата на хранопровода. Установяват се типични за еозинофилният езофагит находки като концентрични и линейни бразди (трахеализация на лигавицата на хранопровода) и белезникави петна.
- биопсия
Диагнозата ЕоЕ трябва да бъде потвърдена хистологично. Ето защо при ендоскопското изследване се взема проба от лигавицата на хранопровода за хистологично изследване. Наличието на повече от 15-20 еозинофила на зрително поле и изключването на гастроезофагеална рефлуксна болест, предполагат диагнозата EoE.
Лечение на еозинофилен езофагит
EoE е хронично заболяване, за което няма дефинитивно лечение. Целта на провежданото лечение е да намали възпалението, да облекчи симптомите и да предотврати появата на усложнения. Основните стратегии, включват:
Промени в диетата
- елиминационна диета
Целта е да се идентифицират и премахнат от диетата хранителните алергени, които предизвикват имунния отговор. Това ще помогне за контролиране на възпалението и симптомите.
- елементна диета
Когато хранителните тригери са трудни за идентифициране може да се препоръча елементна диета. Спира се консумацията на протеини, а вместо това се пие течна формула, съдържаща аминокиселини. Целта е да се намали еозинофилното възпаление и хранопровода да заздравее.
Медикаментозна терапия
- инхибитори на протонната помпа
Могат да помогнат за изключване на гастроезофагеална рефлуксна болест и понякога могат да намалят възпалението и симптомите на рефлукс.
- локални кортикостероиди
Локалните кортикостероиди (флутиказон или будезонид) се поглъщат под формата на течност или от инхалатор. Тези лекарства помагат за намаляване на възпалението в хранопровода и подобряване на симптомите. Но за да се контролират симптомите може да се наложи продължително лечение.
- системни кортикостероиди
В тежки случаи, когато локалните кортикостероиди са неефективни, могат да се използват перорални кортикостероиди като преднизон за кратки периоди за овладяване на обостряния.
Дилатация (разширение) на хранопровода
В случаите, когато EoE води до стриктури на хранопровода, може да се извърши дилатация на хранопровода, за да се облекчи затрудненото преглъщане.
По-новите лекарства, които са насочени към определени части от имунната система, са все още в процес на изследване и не са част от рутинната терапия.
Прочетете за:
Причини за повишени еозинофили
Причини за понижени еозинофили