Ниацинът (известен още като витамин В3) е един от водоразтворимите витамини от група В. Съдържа се в много храни, но може да се приема и като хранителна добавка. Като един от основните витамини, ниацинът играе ключова роля в много физиологични процеси.
Какво е ниацин?
Ниацинът съществува в няколко форми, всяка с различни свойства и приложения. Основните форми са:
- никотинова киселина (пиридин-3-карбоксилна киселина) – използва се предимно за лечение на висок холестерол и за намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания.
- ниацинамид (никотинамид или пиридин-3-карбоксамид) – полезен е за здравето на кожата, лекува състояния като акне и намалява признаците на стареене.
- инозитол хексаникотинат
- никотинамид рибозид.
Как действа?
В организма абсорбираният ниацин се превръща в коензимите никотинамид аденин динуклеотид (NAD) и никотинамид аденин динуклеотид фосфат (NADP), които участват в над 400 биохимични реакции.
Ключовото действие на ниацин е да помага за превръщането на храната в енергия, като подпомага ензимите, участващи в метаболизма на въглехидрати, мазнини и белтъците.
Освен това, той участва в синтеза и възстановяването на ДНК, в продукцията на стероидни хормони в надбъбречната жлеза, понижава лошия холестерол и триглицеридите, подпомага функцията на нервните клетки, предпазва кожата от стареене и др.
Полезни за здравето ефекти на витамин В3
Поради ключовата си роля в различни биологични процеси, витамин В3 има широк спектър от ползи за здравето. Ето основните полезни ефекти на ниацин:
Сърдечно-съдово здраве
Ниацинът повишава липопротеините с висока плътност (HDL, „добрия“ холестерол) и понижава липопротеините с ниска плътност (LDL, „лошия“ холестерол) и триглицеридите. Той помага за намаляване на атеросклерозата, като предотвратява натрупването на плаки в кръвоносните съдове. В резултат допринася за намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания, като инфаркт и инсулт.
Функция на нервната система
Ниацинът подпомага правилното функциониране на нервната система. Той е от решаващо значение за поддържането на здрави нервни клетки. Подобрява когнитивните функции и потенциално намалява риска от неврологични заболявания. Изследва се възможността ниацинът да помогне за предотвратяване на болестта на Алцхаймер.
Здраве на кожата
Ниацинамидът, форма на ниацин, обикновено се използва в продуктите за грижа за кожата, за лечение на акне, намаляване на признаците на стареене и подобряване на текстурата и тонуса на кожата.
Противовъзпалителни свойства
Ниацинамидът има противовъзпалителни свойства, които могат да бъдат от полза при състояния като възпалителни кожни заболявания и ставни заболявания.
Ниацинът има антиоксидантни свойства (защитава клетките от оксидативен стрес), възстановява ДНК и поддържа клетките здрави, помага за синтеза на серотонин, който може да повлияе на настроението и нивата на тревожност.
Колко ниацин трябва да приемате?
Количеството витамин B3, което трябва да приемате, зависи от няколко фактора, включително възрастта, пола, здравословното състояние и специфичните здравни цели.
Препоръчителната дневна доза ниацин е:
- мъже (на 19 и повече години): 16 mg/ден
- жени (на 19 и повече години): 14 mg/ден
- бременни жени: 18 mg/ден
- кърмещи жени: 17 mg/ден
- деца на възраст 9-13 години: 12 mg/ден
- деца на възраст 4-8 години: 8 mg/ден
- деца на възраст 1-3 години: 6 mg/ден
- кърмачета до 11 месеца: 4 mg/ден.
Максимално допустимата дневна доза за възрастни (на 19 и повече години) е 35 mg/ден. Приемът на ниацин над това ниво, особено под формата на добавка, може да доведе до странични ефекти като зачервяване на кожата, гадене и чернодробна токсичност.
При определени медицински състояния могат да се предписват по-високи терапевтични дози витамин В3. Дози от 1000 до 2000 mg/ден могат да се използват под лекарско наблюдение за управление на нивата на холестерола.
Дефицит на ниацин
Дефицит на витамин В3 възниква рядко, тъй като той се съдържа в много храни. Сред най-честите причини за липса на витамин В3 са: недоимъчно хранене, хроничен алкохолизъм, карциноиден синдром, храносмилателни разстройства и др.
Симптоми на дефицит на витамин В3
Клиничните симптоми на дефицит на витамин B3 се характеризират с: дерматит (кожни обриви), диария, деменция, стоматит, глосит и др.
Тежкият дефицит на ниацин може да доведе до пелагра, протичаща със следните симптоми:
- кожен обрив – кожата е зачервена в участъците, изложени на слънчева светлина, става груба, напукана
- яркочервен език
- стомашно-чревни симптоми – гадене, повръщане, диария
- умора
- намалена концентрация
- апатия, депресия
- загуба на памет.
Пелаграта може да бъде фатална, ако не се лекува.
Прочетете за:
Странични ефекти на ниацин
Храни, богати на витамин В3