Начало / Актуални теми / Странични ефекти на ниацин (витамин В3)

Странични ефекти на ниацин (витамин В3)

юли 15, 2024

странични ефекти на ниацин

Приемът на високи дози ниацин (витамин B3) като добавка може да доведе до редица странични ефекти. Някои нежелани реакции се срещат често, а други се наблюдават рядко, но могат да бъдат тежки.

Странични ефекти на ниацин

Най-често срещаният страничен ефект от приема на ниацин е зачервяване на кожата. Ниацинът стимулира освобождаването на простагландин D2, който предизвиква вазодилатация. Разширяването на кръвоносните съдове в кожата и увеличаването на кръвен поток е причина за поява на зачервяване на кожата. Обикновено се появява по лицето, шията и гърдите. Може да се придружава от усещане за затопляне, парене, сърбеж или изтръпване. Интензивността на зачервяването може да варира в зависимост от дозата и формата на приетия ниацин.

За намаляване на зачервяването от приема на ниацин се препоръчва:

  • постепенно увеличаване на дозата – започва се с ниска доза и постепенно се увеличава, за да може тялото да се адаптира.
  • форми на ниацин с удължено освобождаване – тези форми освобождават лекарството по-бавно, намалявайки интензивността на зачервяването.
  • консумацията на ниацин с храна може да помогне за намаляване на тежестта на зачервяването.
  • премедикация – нестероидните противовъзпалителни лекарства, като ибупрофен, приемани преди ниацин, могат да помогнат.
  • избягване на горещи напитки и алкохол – те могат да влошат зачервяването.

Редовната употреба на ниацин може да намали тежестта на зачервяването с течение на времето, тъй като тялото се адаптира.

Други нежелани реакции са:

  • стомашно-чревни проблеми

Те включват гадене, повръщане и диария. Някои хора могат да изпитат коремна болка или спазми. Тези нежелани реакции често са зависими от дозата и могат да бъдат смекчени чрез приемане на ниацин с храна.

  • обрив, хиперпигментация, суха кожа
  • главоболие
  • увреждане на черния дроб (хепатотоксичност)

Продължителната употреба на ниацин, особено във високи дози над 2000 mg на ден, може да доведе до повишени чернодробни ензими, което е маркер за чернодробно увреждане. В тежки случаи това може да прогресира до чернодробна недостатъчност. Симптомите на чернодробно увреждане включват умора, жълтеница (пожълтяване на кожата, склерите на очите), тъмна урина, коремна болка. Препоръчва се редовно проследяване на чернодробните ензими при лица, приемащи високи дози ниацин.

  • хипергликемия (повишена кръвна захар)

Ниацинът може да повиши нивата на кръвната захар, което е особено тревожно за хората с диабет или тези, изложени на риск от развитие на диабет. Мониторингът на нивата на кръвната захар е важен при прием на ниацин.

  • хиперурикемия и подагра

Витамин В3 може да повиши нивата на пикочната киселина в кръвта, което води до хиперурикемия. Хората с подагра трябва да бъдат внимателни, когато приемат витамин В3.

  • хипотония (ниско кръвно налягане)

Ниацинът може да понижи кръвното налягане. Този страничен ефект възниква поради вазодилататорните му свойства, които причиняват разширяване на кръвоносните съдове и понижаване на кръвното налягане. Особено важно е за хора с ниско кръвно налягане или такива, които приемат лекарства за понижаване на кръвното налягане, да наблюдават внимателно състоянието си, когато приемат ниацин.

  • миопатия

Макар и рядко, ниацинът може да причини мускулна болка, слабост и миопатия, особено когато се използва в комбинация със статини, лекарства, понижаващи холестерола. Миопатията е сериозно състояние, което може да доведе до рабдомиолиза (разпадане на мускулна тъкан) и до увреждане на бъбреците.

Прочетете за:
Ниацин (витамин В3, никотинова киселина)
Храни, богати на витамин В3

Последни публикации