Пролактинът е хормон, който се отделя от предния дял на хипофизата (аденохипофиза). Продуцира се от лактотрофни клетки, складира се в специфични везикули и се освобождава в кръвния ток чрез процес, наречен екзоцитоза. Минимални количества пролактин се продуцират също в матката, имунните клетки, мозъка, млечните жлези, простатата, кожата и мастната тъкан.
Основната функция на пролактина е свързана със стимулиране на лактацията (отделянето на мляко) при жената, поради което се нарича още „хормон на лактацията”. Под неговото въздейктвие женският организъм се подготвя за периода на кърмене – млечната жлеза нараства и започва синтезирането на кърма. За да се осъществи този ефект е необходимо присъствие и на други хормони – естрогени, прогестерон, инсулин, някои надбъбречни хормони.
Биологичната роля на пролактина се проявява не само върху репродуктивната система, но също така той повлиява и поведенческите реакции, участва в регулацията на имунната система, метаболизма и обмяната на вода и минерали в организма (осморегулация). Пролактиновата секреция е неравномерна, по време на сън се повишава, а през деня е ниска.
Регулацията на секрецията на пролактин се осъществява от:
- Допамин, продуциран от хипоталамуса. Допаминът потиска пролактиновата секреция, следователно при високи допаминови нива пролактинът е нисък. На принципа на негативната обратната връзка пролактинът обаче стимулира секрецията на допамин.
- Естрогенът също е ключов регулатор, който повишава пролактиновата продукция в хипофизата. Преди и след бременност, когато нивата на естрогена са високи, се отделя и повече пролактин, който подготвя майчиния организъм за предстоящата лактация.
Показания:
Индикации за изследването нивата на пролактина в кръвта има в следните случаи:
- При жените – инфертилитет, нарушения в менструалния цикъл, аменорея (липса на менструален цикъл), галакторея (отделяне на млекоподобен секрет от гърдите)
- При мъжете пролактиновите нива се изследват при нарушения в либидото, хипогонадизъм с гинекоместия (увеличение на млечните жлези) и галакторея.
Биологичен материал: Кръв се взема от радиалната вена на ръката чрез венепункция.
Лекарствена интерференция: Възможно е резултатите от изследването да са неточни или да се повлияят в следните случаи:
- Прием на някои медикаменти – антидепресанти, аналгетици, антихипертензивни лекарства (за лечение на хипертония), противозачатъчни и други хормонални препарати, лекарства, които потискат допаминовата функция.
- Завишени нива на пролактин се установяват и при прием на алкохол и наркотици.
- Извършено изследване с радиоактивен маркер през последната седмица.
Референтни граници:
При здрави хора стойностите на пролактина варират в границите:
- Мъже – 57-357 mU/L
- Небременни жени – 83-620 mU/L
- Бременни (първи триместър) – 190-4050 mU/L
- Бременни (втори триместър) – 950-5640 mU/L
- Бременни (трети триместър) – 1100-7400 mU/L
Резултатите са в зависимост от лабораторията, където е извършено изследването. Вземат се предвид референтните стойности на конкретната лаборатория.
Хиперпролактинемия (увеличени нива на пролактин в кръвта) могат да се дължат на:
- Физиологично при бременност
- Доброкачествен тумор на хипофизата (пролактином)
- Хипотиреоидизъм
- Бъбречно заболяване
- Чернодробна цироза
- Заболяване на хипоталамуса
- Травма на гръдната стена.
В някои случаи повишението може да се дължи на стрес, тежко физическо натоварване, дразнене на гърдите и зърната, сексуални контакти, увеличен прием на протеини (месо).
Повишените количества пролактин могат да доведат до стерилитет при жените вследствие на потиснатата овулация. При прекалено високи нива на пролактин се нарушава отделянето на гонадотропин от хипоталамуса, който влияе върху секрецията на фоликулостимулиращ хормон (FSH) и лутеинизиращ хормон (LH) от хипофизата. Това от своя страна нарушава отделянето на естроген и прогестерон.
Хиперпролактинемията се доказва с помощта на поне два кръвни теста. Ако повишеното количество се дължи на храна, се налага промяна на диетата преди да се направи ново изследване. Често след изследване на кръвните нива се прави и скенер, с цел да се отхвърли наличието на тумор на хипофизната жлеза.
Автор: д-р Д. Илев
Прочетете за:
Причини за висок пролактин
Как се диагностицира пролактином