Галактореята представлява отделяне на млекоподобен секрет от гърдите без наличие на кръв в него, който не е свързан с нормалното отделяне на кърма по време на кърмене при жената. Галактореята самостоятелно не представлява заболяване, но може да бъде симптом на множество заболявания. Галактореята се среща по-често при жени, но в някои случаи и при мъжете може да се наблюдава този симптом.
Галактореята може да бъде съпътствана и да се характеризира с някои от следните признаци:
- постоянно или краткотрайно отделяне на млекоподобен секрет от гърдите без наличие на кръв в него;
- засягане на едната или двете гърди едновременно;
- спонтанно изтичане на секрет или след ръчно изтискване на гърдите;
- промяна в менструалния цикъл при жените;
- главоболие и зрителни проблеми;
- засилено окосмяване;
- повишено омазняване на кожата и поява на акне;
- еректилна дисфункция при мъжа;
- намалено либидо.
Ако сте забелязали постоянно отделяне на млекоподобен секрет от едната или от двете си гърди и няма някаква основателна причина за това трябва да се консултирате със специалист. Ако отделянето на секрет става само след стимулация на гърдите обикновено няма причина за притеснение, но все пак е добре да се посъветвате с лекар. Отделянето на кървав или жълтеникав секрет от гърдите обикновено се асоциира с бучка в гърдата, която се предполага, че бихте могли и сами да усетите. Ако забележите отделянето на секрет от гърдите, който не е млекоподобен е наложително да се консултирате със специалист, защото може да се касае за рак на гърдата.
Галактореята в повечето случаи се дължи на отделянето на по-големи количества от хормона пролактин от хипофизата. Пролактинът е хормонът, който е отговорен за лактацията при жената по време на периода на кърмене.
Възможните причини за галакторея са:
- употреба на някои определени медикаменти, като например седативи, антидепресанти, антипсихотици и медикаменти за лечение на високо кръвно налягане;
- злоупотреба със субстанции – кокаин или опиоиди;
- прием на контрацептиви;
- доброкачествено образувание в областта на хипофизата – пролактином;
- неактивна щитовидна жлеза – хипотироидизъм;
- хронично бъбречно заболяване;
- прекомерна стимулация на гърдите, което може да бъде свързано с увеличена сексуална активност, често неправилно самоизследване на гърдите, носене на прекалено стегнато бельо;
- увреда на нервите в областта на гърдите в резултат на операция, изгаряне или гръдна травма;
- увреждане на гръбначния стълб при операция или травма;
- бременност;
- злокачествена туморна формация – краниофарингеом, хипофизен тумор, тестикуларен тумор.
Идиопатична галакторея
В някои случаи въпреки обстойните изследвания причината за галакторея остава неизяснена. Този тип галакторея се означава като идиопатична галакторея. Смята се, че тя може да се дължи на факта, че при дадения пациент гърдите са изключително чувствителни към нивата на пролактин в кръвта. Така дори нормалните нива на пролактин могат да доведат до галакторея.
Галакторея при мъжа
При мъжете галактореята може да бъде асоциирана с дефицит на тестостерон. При тях галактореята се проявява с увеличаване размера на гърдите и болезненост при допир.
Галакторея при новородени
При някои новородени в първите няколко седмици след раждането може да се наблюдава леко уголемяване на гърдите и отделяне на млекоподобен секрет. Преди раждането нивата на естрогените в кръвта на майката са значително увеличени и част от тях могат да преминат в кръвообращението на бебето и да предизвикат описаните промени в гърдите след раждането. Обикновено галактореята при новородените отшумява за няколко дена.