Саркомите са група злокачествени тумори, които произхождат от съединителната (мезенхимната) тъкан на тялото, като мастна тъкан, мускули, кръвоносни съдове, нерви, кости. Тъй като тези тъкани се намират в цялото тялото, саркомът може да се развие навсякъде.
Има два основни вида саркоми: саркоми на меките тъкани и костни саркоми.
Сарком на меките тъкани
Саркомът на меките тъкани е злокачествен тумор, който започва в меките тъкани на тялото. Към тях се отнасят всички поддържащи тъкани в тялото, с изключение на костите. Те включват мастна тъкан, мускули, нерви, сухожилия, лимфни съдове, кръвоносни съдове, тъканта около ставите и дълбоката кожна тъкан.
Саркомът на меките тъкани е рядък вид рак, който обикновено се образува като безболезнена бучка. Може да се развие навсякъде в тялото, но най-често в бедрото, рамото, ръката, таза и корема.
Има повече от 50 вида саркоми на меките тъкани. Те се класифицират по вида на меката тъкан, където е започнал туморът.
Някои от най-често срещаните видове саркоми на меките тъкани са:
Тумори на мускулната тъкан
Към саркомите, произхождащи от мускулната тъкан на тялото се отнасят:
- лейомиосарком
Лейомиосаркомът е един от най-често срещаните видове сарком на меките тъкани и обикновено се развива при хора на средна възраст или по-възрастни. Започва в гладката мускулатура. Среща се почти навсякъде в тялото, но най-често се образува в матката (сарком на матката) и стомашно-чревния тракт. Туморът метастазира предимно по кръвен път в белия дроб, черния дроб.
- рабдомиосарком
Рабдомиосаркомът е най-често срещаният тип сарком на меките тъкани при деца. Рядко се наблюдава при възрастни. Рабдомиосаркомът започва в скелетната (напречнонабраздената) мускулатура. Най-често се локализира в областта на главата и шията, ръцете, краката и тялото. Обикновено туморът достига големи размери (до 20 см).
Тумори на кръвоносните и лимфните съдове
Саркомът на меките тъкани може да започне в стените на кръвоносните или лимфните съдове.
Ангиосаркомът се образува в лигавицата на кръвоносните съдове. Може да се развие във всеки орган, например в черния дроб, слезката, гърдата, сърцето, но най-често започва в съдовете на кожата на лицето, шията, скалпа. Ангиосаркомът често рецидивира.
- хемангиоендотелиом
Хемангиоендотелиомът започва в епителните клетки, които покриват кръвоносните съдове. Най-вече засяга черния дроб и белите дробове. Тези саркоми на меките тъкани са склонни да растат бавно. Считат се за по-малко агресивни, но могат да растат в околните тъкани и да дадат метастази в други части на тялото.
- саркомът на Капоши
Саркомът на Капоши се развива в ендотела на кръвоносните съдове. Образува се по кожата, в лигавицата на устата, носа, в черния дроб, белия дроб, лимфните възли, червата и др.
Саркомът на Капоши се причинява от човешкия херпес вирус 8 (HHV-8). Среща се често при ХИВ-позитивни и при имуносупресирани пациенти.
- лимфангиосарком
Лимфангиосаркомът произхожда от епитела на лимфните съдове. Сравнително рядък тумор е и възниква обикновено при продължителен застой на лимфа или след лъчетерапия на друг злокачествен тумор.
Тумори от фиброзна тъкан
Тази група включва много различни видове:
- фибросарком
Фибросаркомът произхожда от фиброзната съединителна тъкан, която свързва частите на тялото, например сухожилия, лигаменти, фасции, апоневрози. Обикновено засяга бедрата, коленете, ръцете и торса.
Има два вида фибросаркома: инфантилен или вроден фибросарком и фибросарком от възрастен тип. Инфантилните фибросаркоми рядко метастазират, докато фибросаркомите при възрастни са силно злокачествени.
- миксофибросарком
Миксофибросаркомът се среща в подкожната съединителна тъкан или в мускулните фасции и апоневрози. Обикновено се среща в ръката или крака и изглежда като малка бучка, която наратва бавно. Често рецидивира след лечение.
- dermatofibrosarcoma protuberans – развива се в кожата
- солитарен фиброзен тумор.
Други видове саркоми на меките тъкани са:
- липосарком – произхожда от мастната тъкан
- тумори на обвивката на периферните нерви
- синовиален сарком – започва в тъканите около ставите на краката и ръцете
- алвеоларен сарком на меките тъкани
- светлоклетъчен сарком – произхожда от меките тъкани на ходилата
- сарком на Юинг на меките тъкани – развива се в меките тъкани около костите
- недиференциран плеоморфен сарком – развива се в меките тъкани на крайниците, корема
- стомашно-чревен стромален тумор – развива се в съединителната тъкан на стомашно-чревния тракт.
Прочетете за:
Сарком на Капоши
Костни саркоми