Вагиналното кървене след секс се определя като кървене по време или след полов контакт, когато жената не е в цикъл. Това кървене се среща най-често при жени на възраст между 20 и 40 години.
Маточната шийка е най-честият източник на кървене. При половият контакт при триенето може да се нарани маточната шийка, което да стане причина за кървене. Възпалението на шийката или други абнормности в тази област също могат да причинят вагинално кървене.
Ето и някои от по-често срещаните причини за вагинално кървене:
Дисплазия на маточния епител
Дисплазията представлява предракови промени в епитела, който покрива матката. Рискът за развитието на това състояние нараства с увеличеването на броя на сексуалните партньори, при раждане преди 16 годишна възраст и предишно преболедуване от сексуално предавана болест.
Хламидия
Хламидията е полово предавана болест, с която може да се заразите при полов контакт, контакт с вагинална или семенна течност и кръв. Освен кървене при полов контакт при хламидията има изтичане на гной от влагалището и парене и болка по време на уриниране.
Гонорея
Това също е полово предавана болест, чийто причинител е бактерий. При гонореята има жълто или кърваво влагалищно течение и болка по време на уриниране.
Цервикален полип
Цервикалните полипи са червеникави образувания с гладки граници, които нарастват по стената на матката. Те са много лесно раними, могат да излизат извън границите на матката и обикновено лесно могат да се отстранят.
Трихомониаза
Трихомониазата спада към групата на полово предаваните болести. Тя може да бъде предадена от майка на дете по време на вагинално раждане. Макар и много рядко срещано трихомониазата може да бъде предадена чрез заразена вода или при сядане върху замърсена тоалетна седалка.
Вагинит
Вагинитът представлява възпаление на лигавицата на вагината. С напредване на възрастта на жената може да се развие атрофичен вагинит, който се характеризира със сухота на лигавицата и като резултат от това болка и кървене по време на полов контакт.
Ендометрит или аденомиоза
Ендометритът е възпаление на най-вътрешната стена на матката. Аденомиозата от своя страна представлява разрастване на маточна лигавица извън матката.
Фиброиден тумор
Това обикновено са доброкачествени маточни тумори. Те представляват солидни маси от фиброзна тъкан. В много редки случаи фиброидните тумори могат да малигнизират. Симптомите при тези тумори варират при всяка жена, а при някои те протичат дори безсимптомно. Обикновено с настъпването на менопауза туморчетата се смаляват от само себе си, тъй като в организма на жената намалява продукцията на естроген, от който зависи нарастването на туморите. Важно е жените с фиброидни тумори да знаят, че не трябва да приемат естрогенови препарати под никаква форма, защото употребата на такива медикаменти ще доведе до увеличаване размерите на тумора.