Бурсит означава възпаление на бурса – малка, изпълнена с течност торбичка, която намалява триенето между кости, мускули, сухожилия или кожа. Най-често възниква в резултат от травма на бурсата. Проявява се с подуване, болка, ограничени движеия.
Среща се по-често при хора над 40-годишна възраст. Повишен риск има при спортисти – тенесисти, баскетболисти, бегачи, колоездачи и др.
Какво представлява бурсата?
Бурсите са пълни с течност торбички, които се намират в близост до ставите. Те служат като възглавница и намаляват триенето между костите и околните меки тъкани, като мускули, сухожилия и кожа.
Бурсата се състои от външна обвивка, наречена синовиална мембрана. Тя произвежда синовиална течност, която изпълва кухината на бурсата.
В човешкото тяло има над 150 бурси. Откриват се в цялото тяло, най-вече в областта на рамото, лакътя, тазобедрената става, коляното, петата.
В зависимост от локализацията, бурсите биват: повърхностни (намират се под кожата и движещите се под нея сухожилия) и дълбоки – намират се между кости и прилягащите към тях мускули или сухожилия.
Какво представлява бурситът?
При раздразване или възпаление на синовиалната мембрана, тя се удебелява и започва да произвежда твърде много синовиална течност. В резултат бурсата се подува, като може значително да увеличи размера си. Това довежда до болка, дискомфорт и ограничено движение.
В зависимост от скоростта на протичане на възпалението, бурситът може да бъде остър и хроничен. При продължителен възпалителен процес, в бурсата може да се отложат калциеви кристали.
Какви са причините за бурсит?
Най-често възпалението е свързано с дразнене, триене или травма на бурсата.
- Прекомерно дразнене
При многократно повтарящи се движения се оказва прекомерен натиск върху бурсата и тя се раздразва. Например, многократното облягане на лактите може да доведе до бурсит на лакътя, дългото коленичене може да причини възпаление на препателарната бурса, а носенето на неудобни обувки, които се търкат в задната част на крака, може да доведе до бурсит на петата.
Рискови дейности са градинарство, боядисване, домакински дейности, свирене на музикални инструменти и др.
- Остра травма
Внезапно падане или директен удар може да възпали бурсата. Например при удряне на коляното в твърда повърхност може да настъпи бурсит на коляното.
- Анатомични отклонения и неправилна поза
Леки анатомични отклонения или промени в стойката могат да доведат до бурсит. Например, ако единият крак е по-къс от другия, промяната в походката може да създаде несъответствие, което да причини триене и дразнене на трохантерната бурса.
Бурсит може да се развие в отговор на други здравословни проблеми, например
- ревматоиден артрит
- подагра – отлагат се кристали от пикочна киселина
- системен лупус еритематодес
- костни шипове
- изкуствени импланти и протези
Понякога поставянето на изкуствени импланти и протези, например в бедрото, коляното или рамото може да раздразни и възпали бурсата.
- инфекция
При проникване в бурсата на бактерии или други микроорганизми се развива септичен бурсит. Нарушената цялост на кожата (порезни, прободни рани, рани от ухапване) е входна врата за инфекцията. Кожни инфекции, инфекции на ставите могат да се разпространят и да обхванат бурсата, причинявайки септичен бурсит.
Какви са симптомите при бурсит?
Признаците на бурсит се развиват постепенно, в продължение на няколко дни или седмици, освен в случаите когато се дължи на остра травма.
Главните симптоми при бурсит са:
- подуване на бурсата – може да увеличи значително размера си
- затопляне и зачервяване на кожата – наблюдава се при засягане на повърхностна бурса, например препателарната бурса, бурсата на лакътния израстък (олекранон)
- болка – може да бъде остра или тъпа, може да се усилва при определени движение, през нощта е възможно болката да се засили
- ограничени движения в ставата до възпалената бурса – ограничават се движенията, които предизвикват раздразване на бурсата.
Симптомите могат да варират в зависимост от тежестта на възпалението, от основната причина за него, както и от местоположението на бурсата.
Прочетете за:
Бурсит – диагноза, лечение, превенция
Трохантерен бурсит – възпаление на трохантерната бурса
Бурсит на лакътя – възпаление на бурсата на олекранона