Вирусният гастроентерит често бива наричан „стомашен грип“. При него се наблюдава подуване или възпаление на стомашната лигавица, поради вирусно заразяване. Инфекцията често води до повръщане и диария.
Вирусният гастроентерит може да засегне един човек или група хора, които са консумирали един и същи вид храна или са пили вода, заразена с вирус. Вирусният гастроентерит е една от основните причини за тежка диария, както при възрастни, така и при деца.
Симптомите на вирусния гастроентерит се проявяват за 4 до 48 часа след вирусното заразяване. Най-честите оплаквания са:
- стомашна болка;
- диария;
- гадене и повръщане;
- повишена температура;
- мускулна и ставна болка.
Едно от тежките усложнения на вирусния гастроентерит е развитието на дехидратация. Вашето тяло има нужда от течности, за да функционира нормално. Дехидратацията може да се дължи на повръщане, повишено отделяне на урина или усилено изпотяване. При вирусния гастроентерит комбинацията от диария и повръщане могат да станат причина за дехидратация. Признаците на дехидратация са:
- силна жажда;
- сухи лигавици;
- намалено отделяне на урина, която е силно концентрирана;
- силна умора.
Целта на лечението при вирусния гастроентерит е да се предотврати развитието на дехидратация чрез достатъчно внасяне на течности, които да покрият загубите. Течностите и минералните вещества, които се губят чрез диарията и повръщането трябва да бъдат възстановени, чрез вливания на съответните разтвори или прием на течности през устата.
Първите няколко дни след заболяване от вирусен гастроентерит приемът на храна трябва да бъде ограничен и да се избягват тежки и трудно смилаеми храни, които могат да влошат състоянието на пациентите. След постепенно възстановяване може да се започне постепенно захранване до нормален режим на хранене. Препоръчително е да избягвате млечните продукти, алкохол и кофеин до пълното ви възстановяване.
Обикновено вирусният гастроентерит преминава за няколко дни и не се налага някакво сериозно лечение. Децата са по-податливи към дехидратация и те могат да се нуждаят от болнично лечение за няколко дни за възстановяване на баланса на течностите.
Ако при вас диарията продължава повече от няколко дни или се наблюдават признаци на дехидратация е наложително да се консултирате с лекар. Трябва да се консултирате с лекар и при някои от следните симптоми:
- кървава диария;
- объркване и замаяност;
- липса на уриниране за повече от 8 часа.