Мозъчният абсцес най-често се дължи на бактериална инфекция. Инфекцията води до подуване на тъканта, изграждаща мозъка от натрупването на гной в нея. Обикновено бактериалният причинител прониква в мозъка през рана на главата или от инфекциозно огнище някъде другаде в тялото. Най-чести източници на бактерии от органите на тялото са сърцето и белите дробове, в други случаи могат да преминат през ухото или от зъбите.
Кои са рисковите фактори за развитие на мозъчен абсцес?
Почти при всеки човек може да се развие абсцес, но някои фактори увеличават риска от това. Такива са:
- Намалени защитни функции на имунната система
- Наличие на раково заболяване
- Вродено сърдечно заболяване
- Прием на имуносупресиращи медикаменти, при химиотерапия например
- Хронични инфекции на синусите или ушите.
Какви са симптомите?
Симптомите при това състояние обикновено се развиват постепенно, за период от около седмица. Но в някои случаи те могат да се проявят и внезапно. По-характерните оплаквания на пациентите са:
- Раздразнителност, обърканост и забавени умствени процеси
- Затруднения в речта и говора
- Намалена подвижност, поради загуба на волевия контрол върху мускулите
- Промяна в зрението
- Гадене, повръщане, главоболие
- Повишаване на телесната температура.
Как се диагностицира мозъчният абсцес?
Някои от оплакванията на пациентите могат да наподобят на симптомите при други заболявания, затова е нужна консултация със специалист и извършване на допълнителни тестове. Нужно е да бъдете прегледни от невролог, който може да открие промяна в рефлексите ви или да открие повишено вътремозъчно налягане, поради отока на мозъка. Други изследвания, които могат да бъдат извършени са пълна кръвна картина, изследване на ликвор, скенер на мозъка или магнитен резонанс.
Какво е лечението?
Мозъчният абсцес е спешно състояние и най-важното в тази ситуация е намаляването на вътремозъчното налягане, което се дължи на отока на мозъка. Нужно е задължително болнично лечение.
Ако абсцесът е разположен във вътрешността на мозъка и е с размери по-малки от 2 сантиметра се предписват антибиотици. В най-тежките случаи е нужно извършването на операция, когато повишаването на вътречерепното налягане застрашава живота на пациента, или ако антибиотичният курс не даде желаният резултат.