Сред най-честите причини за сълзене на очите са алергия, сухота в очите, запушени слъзни канали и още много други състояние. Медицинският термин за сълзотечение е епифора.
Повишено сълзене на очите може да се наблюдава във всяка възраст, но се среща по-често при новородени и възрастни хора. Може да се засегне едното или и двете очи.
Какви са главните причини за сълзене на очите?
Основните причини за сълзотечение са:
Рефлекторно сълзене на очите
Рефлекторно сълзене е налице, когато слъзните жлези временно произвеждат прекомерно количество сълзи в отговор на нещо друго. Например, когато човек се прозява, смее, кашля, повръща или изпитва силни вкусови усещания, той може да има сълзящи очи. Това е обичайно и не е повод за безпокойство.
Чести причини за рефлекторно сълзене на очите са:
- дразнещи вещества
Една от най-честите причини за сълзотечение е излагането на дразнители от околната среда. Прах, дим, силен вятър, козметични продукти, парфюми, спрейове за коса, ароматизатори за въздух, химически газове, пари или дори лук могат да стимулират производството на сълзи, докато очите се опитват да отмият дразнителите.
- чуждо тяло и нараняване
Чужди тела, като мигли, песъчинки и други малки частици могат да попаднат в окото и да причинят дразнене и сълзене, докато окото се опитва да ги изхвърли. Ако чуждото тяло причини драскотини по роговицата, те също могат да доведат до сълзене на очите. Окото може да се раздразни и от увредена контактна леща, което ще доведе до повишено сълзене.
- инфекция
Някои видове очни инфекции могат да причинят повишено сълзене, например: инфекциозен конюнктивит (розово око), кератит (възпаление на роговицата), блефарит (възпаление на клепачния ръб).
- алергичен конюнктивит
Алергичен конюнктивит възниква, когато алерген (полени, козина на домашни любимци, акари) влезе в контакт с окото и предизвика алергичен отговор, водещ до сълзене на очите, сърбеж и зачервяване.
- сухо око
При синдром на „сухото око“ може да настъпи рефлекторно повишено производство на сълзи, за да се компенсира сухотата. Тези сълзи често са с по-ниско качество и се изпаряват бързо, което води до цикъл на сухота и сълзене.
Синдромът на “сухото око“ се причинява от фактори като стареене, хормонални промени, продължително време пред екран, отопление, медикаменти и др.
Други състояния
- външен ечемик – стафилококова инфекция на мигления фоликул и на мастните жлези около корена на миглите
- ентропион – състояние, при което клепачният ръб се обръща навътре и миглите дразнят окото
- трихиаза – състояние, при което миглите са обърнати навътре и дразнят конюнктивата и роговицата
- при някои заболявания също могат да се засегнат очите и да има повишено сълзене, например синдром на Сьогрен, ревматоиден артрит, инфекция на синусите, парализа на Бел
- медикаменти – някои химиотерапевтици, антихистамини, антидепресанти и други лекарства може да причиняват повишено сълзене като страничен ефект.
Запушени слъзни пътища
Сълзите се произвеждат в слъзните жлези и чрез слъзните пътища се оттичат към носната кухина. Слъзните пътища включват: слъзни точки, слъзни каналчета, слъзна торбичка и слъзно-носен канал (назолакримален канал). Появата на стеснение или запушване където и да е по пътя на сълзния дренаж може да попречи на сълзите да се оттичат правилно и да доведе до повишено сълзене на очите.
Запушените слъзни канали са често срещана причина за прекомерно сълзене при новородени, но могат да засегнат и възрастни.
Най-честите причини за запушени слъзни пътища са:
- вродено запушване на слъзните пътища
Недоразвити слъзни канали: някои бебета се раждат с недоразвити слъзни канали, които не са напълно отворени. Това е най-честата причина за запушени слъзни канали при кърмачета.
Запушваща мембрана: често на края на слъзния канал има тънка мембрана, която пречи на дренажа на сълзите.
Вродени аномалии: рядко бебето може да се роди със структурни аномалии в слъзните пътища, напр. необичайно малки слъзни канали, водещи до постоянно запушване.
- инфекция
Повтарящи се или хронични очни инфекции могат да причинят възпаление, образуване на цикатрикси и стесняване в слъзните пътища, допринасяйки за тяхното запушване.
Инфекциите в носната кухина или в синусите могат да се разпространят в слъзните канали, което води до подуване и запушване.
Дакриоциститът е инфекция на слъзната торбичка, която възниква поради стеснение или запушване на слъзните пътища. Самият дакриоцистит може да влоши запушването поради възпалението и цикатрикса, които причинява.
- ектропион
При това състояние долния клепачен ръб се обръща навън. Слъзните точки също се обръщат навън и не са потопени в слъзното езерце. В резултат се нарушава оттичането на сълзите и настъпва сълзотечение.
- травми
При травми в областта на лицето, особено близо до носа и очите, могат да се повредят слъзните пътища и да настъпи запушване. Това може да е резултат от фрактури, тъпа травма, процедури, операция.
- тумори
Туморите по протежение на слъзния дренажен път, в носа или близо до синусите могат да окажат натиск или да проникнат в слъзните канали, причинявайки обструкция.
Други причини са:
- чуждо тяло в слъзните пътища
- медикаменти – някои капки за глаукома могат да причинят възпаление на слъзните канали
- промени, свързани с възрастта – с напредване на възрастта намалява еластичността на тъканите и слъзните канали могат естествено да се стеснят
- лъчетерапия в близост до очите и носа може да доведе до цикатрикси на слъзните канали и да причини обструкция
- хормонални промени – при бременност, болести на щитовидната жлеза.
Прочетете за:
Анатомия на слъзната жлеза и слъзните пътища
Сълзотечение (епифора)