Начало / Актуални теми / Видове периферна нервна система

Видове периферна нервна система

дек. 4, 2024

видове периферна нервна система

Какви видове периферна нервна система има?

Периферната нервна система се подразделя на соматична и автономна нервна система, нарича се още вегетативна или висцерална. Всяка от тези системи има специализирани роли, позволяващи на тялото да извършва както волеви, така и неволеви действия.

Соматична нервна система

Соматичната нервна система се състои от нерви, които контролират волевите движения на скелетните мускули и предават сетивна информация от тялото към ЦНС. Името си получава от гръцката дума soma, което означава „тяло“.

Състои се от два основни типа неврони:

  • сетивни (аферентни) неврони

Сетивните неврони предават импулси от сетивните рецептори, разположени в кожата, мускулите и ставите към ЦНС. Тези неврони ни позволяват да възприемаме усещания като допир, болка, температура и проприоцепция (усещане за позицията на собственото ни тялото в пространството). Например, когато докоснем гореща повърхност, сетивните неврони предават тази информация на мозъка, карайки ни незабавно да отдръпнем ръката си.

  • двигателни (еферентни) неврони

Моторните неврони предават сигнали от централната нервна система към скелетните мускули. Тези неврони ни позволяват да извършваме волеви движения. Те имат основна роля в в дейности като ходене, писане и говорене.

Автономна нервна система (вегетативна или висцерална нервна система)

Автономната (вегетативната) нервна система се състои от нерви, които свързват ЦНС с вътрешните органи като сърце, стомах, черва. Тя контролира неволевите физиологични функции като сърдечен ритъм, храносмилане, дихателна честота, кръвно налягане, телесна температура, дейността на жлезите и други телесни функции. Тази система позволява тези функции да се извършват, без да е необходимо съзнателно да мислим за случването им.

Вегетативната нервна система се подразделя на:

Симпатикова нервна система

Симпатиковата нервна система подготвя тялото за реакции „бий се или бягай“ по време на стресови или опасни ситуации. Тя активира физиологични промени, които подобряват оцеляването, включително:

  • увеличава сърдечната честота и кръвното налягане
  • учестява дишането
  • разширява зениците за подобряване на зрението
  • пренасочва притока на кръв към мускулите, като същевременно намалява притока към несъществени органи като храносмилателната система.

Например, ако попаднете в заплашителна ситуация, симпатиковата нервна система повишава вашата бдителност и енергия, което ви позволява да реагирате ефективно.

Парасимпатикова нервна система

Парасимпатиковата нервна система има ефекти, противоположни на тези на симпатиковата нервна система. Тя помага за поддържане на нормални функции на тялото и запазване на енергията. След като стресовата ситуация премине, тази система:

  • ще забави сърдечната честота
  • ще забави дишането
  • ще намали притока на кръв към мускулите и ще стимулира храносмилането
  • ще свие зениците.

Това позволява на тялото да се върне към нормално състояние на покой.

Ентерална нервна система

Чревната нервна система управлява стомашно-чревния тракт. Тя функционира полунезависимо, но се влияе от ЦНС и другите клонове на ВНС.

Състои се от два основни плексуса:

  • миентериален плексус (плексус на Ауербах) – намира се между надлъжния и циркулярния мускулен слой на стомашно-чревния тракт. Основно регулира перисталтиката.
  • субмукозен плексус (плексус на Майснер) – намира се в субмукозния слой. Основно контролира секрецията на стомашно-чревните жлези, кръвния поток и абсорбцията в чревния тракт.

Прочетете за:
Структура на периферната нервна система