Ектропиум е състояние, при което свободния клепачен край на долния клепач се обръща навън. По тежест може да варира от леко отдалечаване на клепачите от очната ябълка до пълно обръщане на клепачите.
Появява се непрекъснато сълзотечение, тъй като слъзните точки не са потопени в слъзното езерце, а са обърнати навън. Откритата част от конюнктивата на клепачите се зачервява и изсъхва, възниква хроничен конюнктивит. Пациентите се оплакват от сухота, дразнене и болка в очите. Откритата част от роговицата също може да изсъхне и потъмнее, развива се кератит.
Видове ектропиум
В зависимост от причината за възникването се различават следните видове:
- Спастичен ектропиум (ectropium spasticum) – дължи се на спазъм на клепачната част на орбикуларния мускул, при което клепачният ръб се обръща навън. Среща се при новородени, при млади хора с хроничен блефароконюнктивит.
- Атоничен (сенилен) ектропиум (ectropium senile) – дължи се на отпускане на тарзоорбиталната фасция, на орбикуларния мускул и на кожата, при което клепачният ръб се удължава и обръща навън. Среща се при възрастни хора.
- Паралитичен ектропиум (ectropium paralyticum) – възниква при парализа на лицевия нерв (n. facialis), който инервира орбикуларния мускул, отговорен за затварянето на клепачите.
- Цикатрициален (ectropium cicatriceum) – дължи се на цикатрикси на кожата на клепачите, които придърпват ръбовете навън. Цикатрикси се получават при травма, изгаряне, екзема, атрофия на кожата.
- Механичен – дължи се тумор на клепачите или околните структури, който предизвиква механична еверзия на клепачите.
- Кнгенитален (вроден) – среща се рядко, например при синдром на Даун.
Други причини за възникване на ектропиум са:
- хирургични операции, например блефаропластика;
- лъчетерапия по повод тумори на клепачите;
- лечение с медикаменти, например някои противотуморни средства, лекарства, използвани за лечение на глаукома и др.